Ministerka pôdohospodárstva Zdenka Kramplová odmietla podať demisiu a chce počkať, kým premiér Robert Fico navrhne prezidentovi jej odvolanie. Novinárom to dnes povedala na tlačovej konferencii. Kramplová odmietla zodpovednosť za kontroverzné dary pre jej ĽS-HZDS, ako aj údajné chyby pri verejnom obstarávaní na ministerstve, ktoré sú vraj dôvodom jej odvolania.
O odchod Kramplovej z kresla ministerky, v ktorom vlani v novembri nahradila svojho straníckeho kolegu Miroslava Jureňu, požiadal predsedu vlády šéf ĽS-HZDS Vladimír Mečiar. Mečiar však Kramplovej údajne povedal, že jej odstúpenie presadzoval Fico. Podľa koaličnej dohody by mal šéf vládneho kabinetu vyhovieť požiadavkám svojich partnerov vo vláde na výmenu ministrov. Fico sa k výmene ministra vyjadrí ešte dnes na tlačovej konferencii.
Kramplovej odvolanie z funkcie údajne požadoval exminister pôdohospodárstva. "Pán Jureňa sa nevedel zmieriť od svojho odchodu s tým, že nie je ministrom a od samého začiatku sa snažil podrývať kroky, ktoré som ja robila," povedala Kramplová.
Odmietla, že by to malo byť kvôli netransparentnému verejnému obstarávaniu na ministerstve. "V tomto prípade mám svedomie čisté a môžem konštatovať, že dôvodom nemôže byť netransparentné verejné obstarávanie za môjho pôsobenia," pripomenula na dnešnej tlačovej konferencii. Podľa jej slov sú to iné skutočnosti - "úspech sa v ĽS-HZDS nenosí," dodala s tým, že ak Mečiar uviedol ako príčinu na jej odchod netransparentnosť, tak si to asi pomýlil s jej predchodcom Miroslavom Jureňom. Zdôraznila, že rezort pôdohospodárstva zdedila v nelichotivom stave.
Z vlády v tomto volebnom období odišli už traja ministri, štvrtým bude minister životného prostredia Jaroslav Izák, ktorého výmenu požadoval premiér pre kontroverzné rozdeľovanie dotácií z Environmentálneho fondu.
Fico predloží prezidentovi návrh na odvolanie ministerky Kramplovej
Premiér Robert Fico predloží prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi v najbližších dňoch návrh na odvolanie ministerky Zdenky Kramplovej z jej postu.
Urobí tak na základe oficiálne doručeného návrhu na jej uvoľnenie z funkcie od predsedu ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara. Fico dnes na tlačovej besede pripomenul, že žiadne významnejšie nedostatky v práci Kramplovej nevidel, avšak momentálna situácia ukazuje, že ministerka stratila dôveru strany, ktorá ju nominovala. "Vzhľadom na tieto okolnosti je jej zotrvanie na poste ministerky pôdohospodárstva politicky neudržateľné," konštatoval. Zároveň dodal, že nie je oprávnený hodnotiť stranícky výkon Kramplovej.
Predseda vlády potvrdil, že ĽS-HZDS už podala aj návrh na nového šéfa rezortu pôdohospodárstva, ktorým sa má stať Stanislav Becík.
Becík je predsedom Združenia agropodnikateľov, družstvo Dvory nad Žitavou. Podľa internetovej stránky sa družstvo zaoberá pestovaním obilnín, olejnín, strukovín a krmovín. Živočíšna výroba je v družstve zameraná na predaj kravského mlieka a predaj bravčového mäsa.
Zatiaľ nie je známe, kedy prezident Ivan Gašparovič ministerku odvolá. Hlava štátu je v súčasnosti v zahraničí, z Olympijských hier v Pekingu by sa mal vrátiť v piatok skoro ráno. Na odvolanie čaká aj minister životného prostredia Jaroslav Izák (SNS), ktorého výmenu požadoval premiér pre kontroverzné rozdeľovanie dotácií z Environmentálneho fondu.
"V najbližších hodinách spoločne s Kanceláriou prezidenta Slovenskej republiky skoordinujeme postup a časový harmonogram ústavných krokov nevyhnutných na zabezpečenie zmien v rezortoch životného prostredia a pôdohospodárstva," doplnil Fico.
Kramplová: Darovacie zmluvy sú v poriadku
Ústredná tajomníčka ĽS-HZDS Zdenka Kramplová dnes uviedla, že darovacie zmluvy, ktorými Rudolf Trávniček a Jozef Oceľ venovali hnutiu finančné dary v uplynulom roku, boli v poriadku.
Ich podpisy pod nimi boli notársky overené. Chybu si priznala v tom, že nebol overený jej podpis, keďže ju to podľa jej slov nenapadlo. Pripomenula, že na to nemala žiadny dôvod, aby ho nedala overiť. Dodatočne tak spravila pred notárom 5. augusta a obe zmluvy odovzdali Výboru NR SR pre financie, rozpočet a menu. "Nevidím problém, pokiaľ ide o zmluvy, sú čisté," zdôraznila na tlačovej besede.
Pripomenula, že podľa stanov ĽS-HZDS ústredný tajomník je síce štatutár, avšak nie je zodpovedný za hospodárenie strany. "Je mi ľúto, že podpredseda ĽS-HZDS Miroslav Jureňa je ten, ktorý si stanovy vôbec neprečítal," konštatovala Kramplová s tým, že o odvolaní a menovaní na pozíciu ministrov, ako aj pozíciu ostatných ústredných orgánov rokuje Republikové politické grémium. Na jeho zasadnutie zatiaľ pozvánku nedostala a podľa jej informácií do dnešného dňa ani nezasadlo. Stretlo sa iba užšie vedenie strany, na ktorom sa ale nezúčastnila.
Zároveň ju mrzí, že rovnako ako jej osobu, tak aj podpredsedu ĽS-HZDS Milana Urbániho, ktorý je zároveň hospodárom strany, začali niektorí stranícki kolegovia očierňovať bez predchádzajúcej diskusie. "Je to spoločná vec celej strany, nie mňa ako osoby. Ja nie som zodpovedná za hospodárenie strany," podčiarkla.
Jureňa: Rozkol v HZDS určite nehrozí
Rozkol v koaličnej ĽS-HZDS v súvislosti s aktuálnym dianím okolo ministerky pôdohospodárstva Zdenky Kramplovej podľa podpredsedu strany Miroslava Jureňuurčite nehrozí. "Naopak, pokiaľ budeme dôslední a otvorení a budeme sa správať transparentne, tak môžeme naše pozície len a len posilniť," uviedol na dnešnom stretnutí s novinármi.
Vyjadrenia ministerky Kramplovej o tom, že svoj rezort zdedila v nelichotivom stave, nechcel jej predchodca Jureňa komentovať. Podľa neho boli totiž vyslovené v emotívnej atmosfére. Za svojim pôsobením na Ministerstve pôdohospodárstva (MP) SR si stojí. Zároveň privítal, že Kramplová dala preveriť viaceré verejné obstarávania na ministerstve Najvyššiemu kontrolnému úradu (NKÚ), Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) či Generálnej prokuratúre (GP).
Kramplovú potopili dary
O odvolaní Kramplovej dnes napísal denník Hospodárske noviny (HN), ktorému to potvrdil nemenovaný člen grémia strany. Premiér ani Kramplová, ktorá je ako ústredná tajomníčka HZDS zodpovedná za financovanie strany, sa k tejto informácii zatiaľ nevyjadrili.
"Áno, mám aj ja tie informácie, že sa tak stalo," potvrdil pre TASR podpredseda HZDS Miroslav Jureňa. "Veľmi úzko súvisí, či je to vnútrostranícka práca alebo poverenie riadiť ministerstvo," poznamenal. Presné poradie krokov zatiaľ špecifikovať nevedel. "To bude vec dohody," povedal. Považuje však za dôležité, aby sa vo vnútri strany riešila aj Kramplovej stranícka funkcia.
"Ja očakávam, že v rámci našich orgánov sa o tom bude hovoriť a budú sa robiť aj určité závery," pozitívne reagoval na otázku, či by sa táto diskusia mala týkať aj hospodára strany Milana Urbániho.
Ministerke už sľúbili Brusel
Pochybnosti o transparentnom financovaní HZDS vyvolala jeho výročná správa za vlaňajšok. Strana v nej protizákonne prijala dar 50.000 Sk (1659,70 eur) od prepravcu ropy Transpetrol, v ktorom má účasť aj štát. Ešte väčšiu pozornosť vzbudili miliónové dary od invalidného dôchodcu a zadĺženého podnikateľa.
"Mečiar dal premiérovi návrh na odvolanie ministerky Kramplovej," povedal HN člen grémia strany, ktorý nechcel byť menovaný. Predseda vlády cez svoju hovorkyňu Silviu Glendovú reagoval, že sa nebude k tomu vyjadrovať. Podľa ústavy členov vlády odvoláva na návrh premiéra prezident, člen kabinetu môže tiež podať demisiu prezidentovi.
Hovorkyňa ministerky Katarína Belická povedala, že Kramplová sa vyjadrí, keď to bude aktuálne. Podľa informácií denníka sa v strane údajne už hovorilo aj o nástupcovi Kramplovej, žiaden stranícky orgán o tom však vraj nerokoval. HN tiež napísali, že Mečiar Kramplovej ponúkol miesto na kandidátke pre voľby do Európskeho parlamentu. Jureňa však vyhlásil, že o prípadnej Kramplovej kandidatúre sa ešte len bude rozhodovať vo vnútri strany.
Ministerstvo pôdohospodárstva by v prípade odvolania Kramplovej viedol už tretí politik. Dlhoročná Mačiarova spolupracovníčka a niekdajšia ministerka zahraničných vecí Kramplová rezortu pôdohospodárstva šéfovala od vlaňajšieho novembra. Nahradila Jureňu, pretože na jeho odvolaní trval Fico pre sporné prevody pozemkov v Slovenskom pozemkovom fonde. Z vlády v tomto volebnom období odišli už traja ministri, štvrtým bude minister životného prostredia Jaroslav Izák, ktorého výmenu požadoval premiér.
Kusý čakal, že Mečiar bude ministerku chrániť
Predseda poslaneckého klubu SDKÚ Stanislav Janiš si myslí, že pravým dôvodom odvolania Zdenky Kramplovej nie je netransparentné financovanie HZDS. "Pravdepodobne sa jej stiahnutím predchádza nejakému škandálu. Pravý dôvod sa asi ukáže časom," povedal pre TASR Janiš. Možné vnútrostranícke rozpory v HZDS považuje Janiš za špekulácie, dôvod odvolania ministerky "je inde".
Názory ďalších politikov - kliknite
Komentáre politológov - kliknite
Návrh na odvolanie ministerky považuje politológ Miroslav Kusý za nečakané. Podľa jeho slov skôr čakal, že predseda Mečiar bude Kramplovú chrániť. "Je to veľký prúšvih pre tú partaj," uviedol pre TASR.
Kauza nemôže ovplyvniť preferencie hnutia, ktoré je založené na princípoch "moci jedného muža", myslí si. "Mečiar v tomto prípade preberá Ficove maniere. Chce sa predstaviť ako muž ráznych opatrení, zásadový politik," dodal Kusý. Premiér Robert Fico podľa neho nemá inú možnosť, ako koaličnému partnerovi vyhovieť. Podpredsedu hnutia Miroslava Jureňu, ktorý upriamil pozornosť na sporné prijímanie darov, považuje za druhého muža strany, ktorý v súčasnosti hýbe nitkami.
Ficov syn venčil na Úrade vlády psa
Práve v čase, keď predseda vlády SR na tlačovej konferencii oznamoval verejnosti dôvody, pre ktoré sa rozhodol odvolať z funkcie ministerku Zdenku Kramplovú, jeho syn v záhrade Úradu vlády pobehoval so psom. V jeho blízkosti sa pohyboval ešte jeden mladý chclapec v jeho veku. Pracovník Úradu vlády odmietol odpovedať na otázku, či ide o syna slovenského premiéra. Neskôr, po skončení tlačovej besedy sa už psovi venoval neznámy muž.
Chronológia zmien vo vláde
4. júla 2006
Prezident SR Ivan Gašparovič vymenoval vládu SR na čele s Robertom Ficom. Desať členov kabinetu nominovala jeho strana Smer-SD. Dušan Čaplovič sa stal vicepremiérom, Viera Tomanová obsadila post ministerky práce, sociálnych vecí a rodiny, ministrom vnútra sa stal Robert Kaliňák, Marek Maďarič ministrom kultúry, Ľubomír Vážny vedie rezort dopravy, Ján Počiatek rezort financií, Ľubomír Jahnátek rezort hospodárstva, Ján Kubiš rezort zahraničných vecí, Ivan Valentovič rezort zdravotníctva a František Kašický rezort obrany. Slovenská národná strana (SNS) nominovala do vlády troch ministrov - do funkcie ministra školstva Jána Mikolaja, do funkcie ministra životného prostredia Jaroslava Izáka a Marian Jančušek sa stal ministrom výstavby a regionálneho rozvoja. Ministrom spravodlivosti sa stal Štefan Harabin a ministrom pôdohospodárstva Miroslav Jureňa, ktorých nominovala ĽS-HZDS.
27. novembra 2007
Prezident Ivan Gašparovič akceptoval návrh premiéra Roberta Fica a odvolal z funkcie ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu. Podľa premiéra Fica minister pôdohospodárstva niesol politickú zodpovednosť v kauze okolo podozrivých prevodov na Slovenskom pozemkovom fonde (SPF). Novou ministerkou pôdohospodárstva sa stala Zdenka Kramplová. Do funkcie ju nominovala ĽS-HZDS.
30. januára 2008
Prezident Ivan Gašparovič prijal demisiu ministra obrany Františka Kašického, ktorý ho o to požiadal listom 29. januára. Minister sa rozhodol abdikovať po tom, ako rezort obrany čelil viacerým podozreniam v súvislosti so spornými verejnými obstarávaniami. Za nového ministra obrany vymenoval prezident štátneho tajomníka tohto rezortu Jaroslava Bašku.
3. júna 2008
Minister zdravotníctva Ivan Valentovič odovzdal abdikačné listiny prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi. Ako uviedol v Prezidentskom paláci, odchádza z osobných dôvodov. Premiér Robert Fico zopakoval, že voči Valentovičovej práci nemá žiadne výhrady. "Ja mu vyjadrujem plnú spokojnosť," uviedol predseda vlády.
Za nového ministra zdravotníctva vymenoval prezident Richarda Rašiho, riaditeľa Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) v Bratislave.
22. júla 2008
Premiér Robert Fico požiadal svojho koaličného partnera Jána Slotu, aby ministra životného prostredia Izáka, nominanta Slovenskej národnej strany (SNS), stiahol z funkcie. Dôvodom majú byť podľa premiéra dotácie z Environmentálneho fondu pridelené súkromným osobám v súlade so zákonom, ale v rozpore s etickým princípom.
SNS návrh premiéra Roberta Fica a jeho dôvody na výmenu Jaroslava Izáka akceptovala a 13. augusta Ján Slota informoval, že novým ministra životného prostredia by sa mal stať doterajší poslanec NR SR za SNS Ján Chrbet. Jeho nomináciu schválilo predsedníctvo SNS na návrh predsedu strany Jána Slotu.
14. augusta 2008
Premiér Robert Fico prijal návrh predsedu ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara odvolať ministerku pôdohospodárstva Zdenku Kramplovú, v najbližších dňoch ho bude tlmočiť prezidentovi SR Ivanovi Gašparovičovi. Podľa medializovaných informácií mali byť dôvodom Kramplovej odvolania kontroverzné dary pre jej ĽS-HZDS, ako aj údajné chyby pri verejnom obstarávaní na ministerstve. Ona sama túto zodpovednosť odmietla.
Na ministerskej stoličke pôsobila Kramplová trištvrte roka, bola nástupkyňou Miroslava Jureňu, ktorého odvolanie, aj napriek nevôli ĽS-HZDS, presadil premiér Robert Fico. Na jej miesto má prísť Stanislav Becík - predseda Združenia agropodnikateľov, družstvo Dvory nad Žitavou.
SITA