Bratislava 14. augusta (TASR) - Na bratislavskom letisku možno v týchto dňoch na trávnatých plochách nájsť klietky s kúskami potravy, ktoré slúžia ako návnada pre sysle. Ochranári tu totiž už šiesty rok realizujú ich odchyt. Sysle sú potravou pre rôzne druhy dravcov, ktoré môžu na letisku spôsobiť problémy. "V poslednom období sa nám tu sysle rozmnožili a z dôvodu bezpečnosti letovej prevádzky nie je ich prítomnosť na letisku vhodná," konštatovala pre TASR hovorkyňa letiska Dana Madunická. Odchyt sa počas roka realizuje dvakrát a prebieha aj na košickom letisku.
Tohtoročný letný odchyt začali ochranári realizovať v pondelok a potrvá do piatka 15. augusta alebo soboty. "V pondelok sme monitorovali lokalitu na Záhorí, kam sa sysle privážajú, nasledujúci deň sme odchytili prvé sysle a v stredu sme už prvé odchytené jedince vypustili," objasnil pre TASR priebeh odchytu Ervín Hapl z Ochrany dravcov na Slovensku. Na letisku sa zatiaľ odchytilo asi 60 sysľov, ochranári plánujú celkovo odchytiť asi 200 kusov. Prevoz sysľov na novú lokalitu je dôležitý aj z hľadiska ochrany vzácneho dravca sokola rároha. "Syseľ je jeho hlavnou potravou," vysvetlil pre TASR Michal Ambros zo Štátnej ochrany prírody.
Pri vypúšťaní sysľov musia ochranári dávať pozor, aby jedinec vbehol do diery a neutiekol. V opačnom prípade sa mu neznáma lokalita stáva nebezpečnou, keďže predstavuje ľahkú korisť pre prirodzených predátorov. Pokiaľ sa syseľ vypúšťa na lokality, kde ešte nemá vybudovaný svoj podzemný systém, musia dobrovoľníci najprv strážiť jednotlivé diery. Ako objasnil Hapl, najprv sa syseľ stráži počas zahrabávania a neskôr sa mu dovolí vyjsť z nory, aby sa mohol nakŕmiť. "Pritom sa ale na neho simulujú útoky, aby si zvykol, že diera, do ktorej sa púšťa, je jeho bezpečný domov," uviedol. Keď sa syseľ následne na lokalite zabýva, ochranári už dávajú iba pozor, aby sysle neutiekli pri vypúšťaní.
Sysle, ktoré svoj nový domov našli v novej lokalite na Záhorí, slúžia aj ako potrava pre sokoly. Ochrancovia dravcov sa aj týmto spôsobom snažia napomôcť prežitiu vzácneho sokola rároha, ktorého populácia na Slovensku sa odhaduje iba na 30 párov. Sokol dokáže malého sysľa zbadať aj z výšky niekoľkých kilometrov. Následne ho celého skonzumuje alebo ho odnáša svojim mladým. Ornitológovia skúmajú aj tzv. vývržky, čo sú chuchvalce chlpov a kostičiek, ktoré dravec nedokáže stráviť. "My tie kostičky potom zbierame a snažíme sa zistiť, aké percento potravy sokolov tvorí syseľ," uviedol Hapl. Poznamenal, že zistenia ukazujú, že vybudovanie syslej kolóny na Záhorí bolo úspešné.
Odchyt sysľov sprevádzajú aj drobné úrazy. "Človek si musí pri manipulácii s týmto živočíchom dávať veľký pozor, lebo jeho zuby sú nebezpečná zbraň. Jednému z tímu syseľ prehryzol necht a ostal zakusnutý v prste a dotyčný sa ho nevedel zbaviť," povedal Hapl. Syseľ pasienkový je pritom drobný živočích, ktorý váži asi 200 gramov a meria okolo 20 centimetrov. "Je to stepný druh, ktorý k nám prišiel z balkánskeho polostrova. Tento bylinožravec je u nás chránený a kriticky ohrozený," doplnil Ambros.
ala pa