Zvolen 14. augusta (TASR) - Niekoľko stredovekých hlinených džbánov, železná spona a ďalšie predmety z kovu sú výsledkom viac ako mesačnej práce archeológov na Pustom hrade pri Zvolene. Znalci histórie však okrem samotných objavov vykonali počas prázdnin aj kus práce pri odkrývaní rozsiahleho hradného opevnenia.
Najnovšie objavy mohli archeológovia vykonať aj vďaka prvej finančnej podpore štátu. "Získali sme viac ako pol milióna korún (16.597 eur) z programu Obnovme si svoj dom," povedal TASR šéf výskumu na Pustom hrade Václav Hanuliak. Väčšinou študenti archeológie z Bratislavy, Nitry, Trnavy, ale aj Prahy a Brna pokračovali tento rok v čistení a prehlbovaní hradnej gotickej cisterny, kde sa zbierala voda z hradných striech. Dostali sa až do hĺbky 710 centimetrov. Objavené džbány, ktorými si stredovekí obyvatelia hradu naberali vodu, pochádzajú práve odtiaľ.
Aktuálne nálezy sú datované približne do prvej polovice 15. storočia. Život na hrade prestal podľa dochovaných údajov pulzovať v roku 1459. Výskumníci odkryli aj múry nového objektu na nádvorí Dončovho hradu, ktorý je súčasťou Pustého hradu.
Výskum na hrade má za sebou už sedemnástu sezónu. Dosiaľ naň prispievalo takmer výlučne mesto Zvolen. Náklady dosiahli približne 20 miliónov Sk (663.878 eur). Na odkrývaní a obnove hradných sutín sa za ten čas vystriedalo už asi 1500 študentov archeológie z Česka a Slovenska.
Podľa archeológov na hrade by sa mohol nachádzať aj kostol sv. Mikuláša, o ktorom sú dochované archívne záznamy. Ak by na jeho múry niekto narazil, bol by to najvýznamnejší objav v danej lokalite. Pustý hrad je jeden z najrozsiahlejších zaniknutých hradov v Európe. Rozprestiera sa na rozlohe asi 7,5 hektára. Stavať ho začali niekedy v 12. storočí. Čulý život na ňom pulzoval asi tri storčia.