Bratislava 14. augusta (TASR) - Predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar drží peniaze pevne v rukách, ale o papiere sa nikdy nezaujímal. Preto je možné, že finančnú správu ĽS-HZDS za minulý rok nevidel, povedal pre TASR bývalý čelný politik strany a exminister financií Miroslav Maxon.
Exposlanec si myslí, že za odvolaním ministerky pôdohospodárstva Zdenky Kramplovej sú aj iné dôvody ako zbabrané financovanie ĽS-HZDS, pravdepodobne ide o ďalšie finančné záležitosti. Kramplová podľa Maxona stratila Mečiarovu dôveru, čo je však v ĽS-HZDS bežné. Najprv má lojálny človek od predsedu absolútnu dôveru, s postupujúcou mierou autonómie prichádza jeho koniec.
Súperenie skupín v strane ako motív odvolania ministerky Maxon vylúčil. "Mocenský boj v ĽS-HZDS nemá kto realizovať. Zo strany nemá kto odísť a nikto nemá ambície prísť," konštatoval. Terajší stav v strane podľa neho Mečiarovi vyhovuje. "Je schopný držať 5-7 percent reálneho volebného výsledku. Nepotrebuje základné a krajské organizácie," poznamenal.
Maxon vystúpil z ĽS-HZDS v roku 2005 po sporoch s vedením strany a kritike volieb podpredsedov strany na júnovom sneme v Prešove. V roku 2006 viedol do volieb HZD ako volebný líder.
Predseda Trnavského samosprávneho kraja a bývalý predseda trnavskej krajskej organizácie ĽS-HZDS Tibor Mikuš si myslí, že ľudia, ktorí konajú v rozpore so zákonom, nemajú zastávať vládne ani parlamentné funkcie, lebo sa tak spreneverujú dôvere svojich voličov. Samotný návrh odvolania Kramplovej je podľa neho zbytočné komentovať, pretože z ĽS-HZDS odišiel. "Bol som nespokojný s personálnou politikou, stanovami, riadením strany i delením zodpovednosti a právomocí. Neviem o tom, že by sa niečo odvtedy zmenilo," dodal nezávislý poslanec NR SR.
Podľa jeho slov ide o dôveru občanov v inštitúcie, politický systém, o to, aby nerezignovali na svoje právo voliť. "Takéto kauzy tomu nenapomáhajú," povedal Mikuš. Naopak, nahrávajú kabinetnému spôsobu politiky, tomu, aby úzke grémiá alebo jednotlivci rozhodovali. "Nie som prekvapený ničím, čo sa v strane deje," konštatoval.
Mikuš odišiel z ĽS-HZDS v januári 2008 po dvanástich rokoch pôsobenia. Jeho odchod bol vyústením dlhotrvajúcich nezhôd s predsedom strany Vladimírom Mečiarom, proti ktorému kandidoval na republikovom sneme v júni 2007. V máji 2007 bol znovuzvolený za trnavského krajského predsedu, rozhodcovská komisia ale výsledky krajského snemu v júli minulého roku anulovala. Dôvodom mali byť nezrovnalosti s hlasovacími lístkami. Medzitým na sneme Mikuš kandidoval na post predsedu namiesto Viliama Vetešku, ktorý sa pre vážne zdravotné problémy nemohol snemu zúčastniť.