Bratislava 14. augusta (ČTK) - Vznik štátu, nastolenie komunistickej diktatúry i snahy o jej zmenu na demokraciu v bývalom Československu pripomína výstava o míľnikoch slovenských dejín na Bratislavskom hrade. Všetky z nich sa totiž udiali v dátumoch zakončených osmičkou, a tak majú tento rok okrúhle výročie. Výstava Magická osmička v dejinách Slovenska doputovala do Bratislavy po tom, ako ju videli na viacerých miestach v zahraničí.
"Je to fakt náhoda, lebo významné udalosti sa udiali aj v iných rokoch, ale viaceré sa udiali práve v rokoch zakončených osmičkou," povedal ČTK Pavol Komora, spoluautor výstavy, ktorú dnes sprístupnili. Návštevníci si tak môžu urobiť prehľad o celom vývoji na Slovensku od deviateho storočia až po súčasnosť.
Medzi prvých návštevníkov expozície na Západnej terase Bratislavského hradu bola aj Austrálčanka Luise. "Prečítala som si všetko o histórii krajiny," povedala ČTK turistka z Melbourne. Zaujalo ju aj obdobie komunizmu. "Bolo to pre mňa veľmi zaujímavé. Nevedela som o tom," dodala po tom, čo si prečítala panel o období "pod červenou hviezdou".
Výstava však pripomína aj časy spred Veľkomoravskej ríše. V roku 828 bol vysvätený prvý kresťanský kostol v Nitre. O 210 rokov neskôr zomrel prvý uhorský kráľ Štefan I., za ktorého sa Uhorsko konštituovalo ako mnohonárodnostný štát. V roku 1848 zase Slováci podobne ako ďalší Európania vystúpili za svoje národné práva. Výstava, ktorú tvoria hlavne informačné panely, dopĺňajú práve pamiatky z tohto obdobia. "Návštevníci tu nájdu viaceré predmety, ktoré poznajú z učebníc," povedal Komora.
Dokumenty pripomínajú aj vznik spoločného štátu Čechov a Slovákov v roku 1918 či rok 1938, keď Slovensko získalo autonómiu. Rok 1948 zase priniesol komunistický režim, o 20 rokov neskôr snahy o demokratizáciu komunistického štátu skončili okupáciou vojskami Varšavskej zmluvy.
Na výstavu získali aj viaceré osobné veci vtedajšieho tajomníka Ústredného výboru Komunistickej strany Československa Alexandra Dubčeka i množstvo pohľadníc, ktoré dostal na podporu reformy hospodárskeho a spoločenského života. "Vážený súdruh Dubček, chceme tiež pre svoju vlasť niečo urobiť a Vám chceme urobiť radosť. Prihlásili sme sa k Službe vlasti," napísali napríklad pionieri zo základnej školy v českom Olomouci.
Súčasťou výstavy je aj rok 1989, ktorý sa síce nekončí osmičkou, ale ukončil éru komunizmu. Už v marci 1988 totiž tisíce Slovákov protestovali proti komunistickému režimu na Sviečkovej manifestácii v Bratislave. Vystavený je aj ostnatý drôt, ktorý ešte pred dvoma desaťročiami ovíjal slovenské hranice. Výstava potrvá do 28. septembra, doposiaľ bola inštalovaná v 15 štátoch.
him fab