Bratislava. Pri riešení súčasného konfliktu v Gruzínsku postoj SR vychádza z dlhodobého rešpektovania a podpory suverenity a územnej celistvosti Gruzínska v rámci jeho medzinárodne uznaných hraníc. "Všetky kroky, ktoré tieto princípy ohrozujú, sú pre SR neprijateľné," uviedlo dnes vo svojom vyhlásení Ministerstvo zahraničných vecí SR.
Slovenská republika vždy odmietala a bude odmietať použitie sily ktoroukoľvek zo strán pri riešení konfliktov a otvorených otázok vrátane sporov okolo Južného Osetska a Abcházska. "Pri urovnávaní konfliktu v Gruzínsku SR plne podporuje sprostredkovateľské úsilie francúzskeho predsedníctva v EÚ," uviedol hovorca ministerstva Ján Škoda s tým, že ako súčasť riešenia situácie v Gruzínsku bude Slovensko okrem iného podporovať vyslanie mierovej misie EÚ do Gruzínska.
V záujme riešenia humanitárnej krízy poskytla SR humanitárnu pomoc Gruzínsku vo výške 5,6 milióna korún (185.886 eur). Určená je všetkým obyvateľom Gruzínska postihnutým ozbrojeným konfliktom vrátane utečencov z Južného Osetska.
Mikolášik: Aj vlk je sýty aj ovca celá Slovensko sa podľa poslanca Európskeho parlamentu Miroslava Mikolášika postavilo k situácii v Gruzínsku v duchu hesla, aby bol vlk sýty a ovca celá.
„Slovami predsedu vlády označilo Gruzíncov za provokatérov a podpisom ministra zahraničných vecí im poslalo humanitárnu pomoc vo výške takmer šesť miliónov korún. Niečo v duchu, aby aj vlk bol nažratý, a ani ho nenapadlo odstaviť nám kohútiky ropy a plynu, aj ovca - ľudské práva nevinných obyvateľov gruzínskych dedín a miest – celá,“ vyhlásil dnes v rozhovore pre agentúru SITA Mikolášik
Podľa neho ak dôvodom na vtrhnutie vojsk jedného suverénneho štátu do druhého suverénneho štátu je, ako povedal Róbert Fico len to "že niekto provokoval", tak sa môže ľahko stať, že s ruskými tankami pod oknami sme sa 21. augusta 1968 nezobudili posledný krát. „Ktovie, čo bude za provokáciu považovať nabudúce. Verím, že sa to nikdy nestane, ale, ak by nedajbože áno, nádejam sa, že deky a stany nebudú jediné, čoho sa od svetových politikov dočkáme,“ dodal
Podľa Mikolášika Rusi to skrátka inak nevedia. „Riešiť situáciu prichádzajú zásadne v tankoch, a až na mieste činu z nich vylezú a porozhliadnu sa, o čo vlastne ide. U nás hľadali kontrarevolúciu v roku 1968, v Gruzínsku agresorov. A keď ich nenájdu, tak si ich vytvoria,“ zdôraznil.