Bratislava 15. augusta (TASR) Ratifikáciou Dohovoru o ochrane kultúrneho dedičstva pod vodou si Slovensko otvorí možnosť podieľať sa na výskumoch v pobrežných vodách Jadranu, Čierneho mora, ale aj v ďalších častiach sveta.
Konštatuje to ministerstvo kultúry (MK) v návrhu na jeho ratifikáciu, ktorým sa na budúci týždeň bude zaoberať vláda. Poukázalo na fakt, že niektoré výsledky slovenských archeológov doma aj vo svete vytvárajú možnosti ďalšej prezentácie archeologickej činnosti a vedy v zahraničí. "Ratifikácia dokumentu môže tejto prezentácii výrazne pomôcť," poznamenalo MK SR.
Cieľom dohovoru je zabezpečiť a posilniť ochranu kultúrneho dedičstva pod vodou. K nemu sa zaraďujú všetky stopy ľudskej existencie, ktoré majú kultúrny, historický alebo archeologický charakter a ktoré sa aspoň počas 100 rokov opakovane alebo sústavne nachádzajú čiastočne alebo úplne pod hladinou vody. Ide napríklad o stavby, konštrukcie, budovy, artefakty, ľudské pozostatky, plavidlá, lietadlá či predmety predhistorického charakteru.
Štátni príslušníci alebo plavidlá krajín, ktoré súhlasili s dohovorom alebo sú ním viazané, musia nahlásiť objavy počas činnosti zameranej na predmetné kultúrne dedičstvo. Túto povinnosť nemajú iba vojenské alebo iné vládne lode, prípadne vojenské lietadlá s imunitou prevádzkované pre nekomerčné účely, ktoré vykonávajú svoj bežný spôsob prevádzky.
"Predkladaný dohovor sa síce Slovenska ako vnútrozemského štátu meritórne nedotýka, je však prestížnou záležitosťou ratifikovať ho a zároveň podporiť ochranu archeologického dedičstva tých krajín, ktoré tento krok už urobili alebo sa naň pripravujú," pripomína ministerstvo.
Koncom mája tohto roka dokument ratifikovalo 17 štátov.