Rádio Slovensko
21. augusta prinesie Rádio Slovensko chronologickú zvukovú rekapituláciu vysielania spred 40 rokov. Autentické zvukové materiály zaujmú všetky vekové kategórie poslucháčov. „Tí, ktorí okupáciu zažili na vlastnej koži, dostanú príležitosť prežiť si to ešte raz“ hovorí riaditeľka spravodajstva Slovenského Rozhlasu, Anna Sámelová. Stredná generácia sa v spomienkach vráti do čias svojho detstva minimálne v pripomienke dobového slovníka a zaužívaných komunikačných fráz. Najmladší poslucháči zažijú konfrontáciu doby, v ktorej žijú, s dobou pre nich nepredstaviteľne vzdialenou. „Celkové životné tempo bolo totiž pred 40 rokmi zreteľne pomalšie, technika a technológia vysielania bola z dnešného pohľadu mladých veľmi zaostalá, z čoho vyplýva aj tempo reči hlásateľov, komunikačné kanály (ďalekopis), narábanie s hudbou a emóciami poslucháčov“ dopĺňa riaditeľka Rádia Slovensko, Jana Segečová. Autentické archívne nahrávky sa budú prelínať celodenným vysielaním Rádia Slovensko, vrátane noci z 20. na 21. augusta. „Do vysielania sme sa ich snažili zaradiť v približne rovnakých časoch, ako sa ozývali v auguste 1968“ dopĺňa Sámelová. Keďže z hľadiska spravodajstva a aktuálnej publicistiky bude 21. august na Rádiu Slovensko rozdvojený na 21.8.2008 a 21.8.1968, všetky autentické zvukové nahrávky spred 40 rokov budú označované samostatnou zvučkou. Jej základná charakteristika nesie tri emotívne posolstvá: mocenskú ambíciu Sovietskeho zväzu a vojsk Varšavskej zmluvy reprezentuje dobovo známa ruská pochodová pieseň Široka strana moja rodnaja, občiansky vzdor občanov Československa a ich odpor proti okupácii pripomína ľudový hit z augusta 1968 Dobře míněná rada (známejší pod názvom Běž domu Ivane) a tretím symbolom zvučky je hlas pražského redaktora Vladimíra Fišera, ktorý v noci 21. augusta 1968 prečítal v živom vysielaní ako prvý výzvu a následne aj správu o vstupe vojsk Varšavskej zmluvy do ČSSR. Slovnú a obsahovú dramaturgiu augustových udalostí 1968 dotvorí aj dramaturgia hudobná. 21. augusta bude Rádio Slovensko hrať retrohity z roka 1968. Rádio Slovensko v spolupráci so Slovenským syndikátom novinárov pripravuje počas celého leta cyklus „Novinári za demokraciu“ a v spoluprácu s Literárno – dramatickým centrom SRo, umelecký dokument Olega Pastiera „Pískať sa nesmie, tlieskať sa nemusí“.
„Fíčer Pískať sa nesmie, tlieskať sa nemusí je príbehom prvých siedmich dní augustovej okupácie Československa v roku 1968, ktorej „dočasnosť“ trvala viac ako dvadsať rokov. Zároveň je aj príbehom obyčajných ľudí, ktorí prežili tieto hektické dni na uliciach miest a mestečiek v priamej konfrontácii s vojskami Varšavskej zmluvy. 72 mŕtvych, 266 ťažko a 436 ľahko ranených československých občanov... Taká bola bilancia vpádu piatich armád Varšavskej zmluvy“ povedal o fíčeri jeho autor, Oleg Pastier. Dokument Rádio Slovensko odvysiela 21. 8. 2008 o 17:05.
Rádio Regina
V sobotnej Panoráme si poslucháči budú môcť vypočuť cyklus Kasárne s podtitulom „Čo z nich ostalo“ vždy o 10:00 (2.8. – Komárno, 9.8. – Sliač, Zvolen, 16.8. – Rožňava). Nedeľná Kultúrna revue prináša počas augusta cyklus Nežiaduci – spisovatelia, ktorí po roku 1968 nemohli publikovať (3.8. – Pavel Hrúz, 10.8. – Ján Patarák, 17.8. – Ivan Kadlečík, 24.8. – Milan Částa ). Rádio Regina predstaví v ďalšom zo svojich cyklov „Narodení 21. augusta“ rodiny, ktorým sa 21. augusta narodilo dieťa. Problematikou sa bude zaoberať relácia Pozvete nás ďalej? Na vlnách druhého okruhu Slovenského rozhlasu nebude chýbať ani dokument - Čierne dni v éteri . „Je to dokument o vysielaní československého rozhlasu Bratislava v auguste 1968“ upresňuje riaditeľka Rádia Regina, Eva Reiselová.
Poetissimo – Človek proti tankom – 21. august vo veršoch našich básnikov na rádiu Regina.
„Kto si spomína na dobový týždenník Roháč, určite ho budú zaujímať jeho osudy. V piatok 22.8. sa budeme zaoberať v Hriankach témou Roháč po potlačení kontrarevolúcie“ pokračuje Reiselová.
Riaditeľ Rádia Regina, štúdia Bratislava, Juraj Pucher, dopĺňa informáciu o programe 21.8.2008:
· Počas celého dňa budeme hovoriť s poslucháčmi – pamätníkmi, Ako im august ´68 zasiahol do života
· Predpoludním odvysielame reportáž Po stopách tankov z Komárna do Bratislavy. Zmapujeme cestu ako vojská Varšavskej zmluvy v noci z 20. na 21. augusta prichádzali. Spomínať budú obyvatelia dedín a miest, v ktorých okupanti zničili cesty aj niektoré domy pri nich. Spomienky očitých svedkov doplnia historici.
· V popoludňajšom vysielaní odvysielame pásmo Jozefa Pokorného z archívnych nahrávok Slovenského rozhlasu z 21. augusta 1968 a o priebehu Pražskej jari - dianiu v Československu, ktoré augustu ´68 predchádzalo.
„Rádio Regina, štúdio Banská Bystrica, odvysiela v stredu 20.8. popoludní zvukovú montáž Jozefa Pokorného o priebehu Pražskej jari 1968, vo štvrtok pásmo o augustovom vysielaní v roku 1968 z bratislavského rozhlasu a trilógiu spomienkových relácií zavŕši 21.8. besedou s priamymi účastníkmi vysielania z banskobystrického rozhlasového štúdia 21. augusta 1968 a v ďalších dňoch okupácie“ dopĺňa riaditeľ banskobystrického štúdia Rádia Regina, Juraj Dubovec.
„Rádio Regina, štúdio Košice, odvysiela 21. augusta spomienky ľudí z Rožňavy, Popradu, Spišskej Novej Vsi a Košíc, ktorí udalosti spred 40. rokov zažili a dokumentovali. Ponúkne i pohľad do Štátneho archívu, do filmových a fotografických dokumentov, ktoré uchovali priami účastníci pamätnej augustovej noci“ uzatvoril riaditeľ košického štúdia Rádia Regina, Juraj Hidvéghy.
Rádio Devín
Rádio Devín si výročie augustových udalostí pripomína počas celého leta priebežne, na 21. augusta pripadne finále niektorých cyklov a vybrané tituly pokračujú až do konca augusta.
Prehľad titulov k výročiu:
· Alexander Dubček – prvý muž česko-slovenskej jari, cyklus dokumentárnych pásiem Emila Benčíka, ktoré komplexne spracovávajú rok 1968 a jeho dôsledky. (archívne záznamy, rozhovory, hrané vsuvky) / 3. 7. - 21. 8./
· Hmla nad riekou - seriál Jozefa Repka mapuje osudové roky 1945, 1948, 1968, 1989. / 17. 8. - 21. 8./
· Svadba v Káne Galilejskej – čítanie na pokračovanie (román Jaroslavy Blažkovej, autorky, ktorá bola po roku 1968 zakázaná.) / 18. 8. – 22. 8./
· Slovenská čítanka - Gavril Gryzlov, Pavel Hrúz, Ján Kalina, Štefan Kasarda, Dominik Tatarka (ukážky z tvorby zakázaných autorov) /18. 8. – 22. 8./
· Nylonový mesiac – najznámejší román Jaroslavy Blažkovej (čítanie) /21. 8./
· Počatie – rozhlasová hra Antona Hykischa, vyrobená v roku 1968 – podobenstvo o roku 1968, autor bol tiež zakázaný jedno obdobie. /21. 8./
· Stala sa nesmrteľnou – pásmo o žene-inšpirátorke Tatarkovho románu Panna zázračnica, autor bol zakázaný až do roku 1989 /22. 8./
· Žart - premiérové rozhlasové uvedenie neznámej poviedky Dominika Tatarku 21. 8.
· Dedičstvo našich otcov – agentúrne správy o 21. auguste a dňoch po ňom podľa autentických záznamov, doteraz nezverejnené /21. 8./
· Rozhovory v živom vysielaní s pamätníkmi a literátmi, ktorí boli postihnutí po roku 1968 /21. 8./
Alexandra Štullerová - Koreňová
Oddelenie pre styk s verejnosťou SRo
Táto informácia je komerčnou informáciou odvysielanou v znení dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA za jej obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. Originál tejto správy bol odvysielaný v servise Vyhlásenia a oznamy, ktorý je novým informačným servisom agentúry SITA určeným na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. E-mail: prservis@sita.sk .