Na festivale HARDfest v Jaslovských Bohuniciach v okrese Trnava dnes v noci následkom búrky zomreli dvaja mladí ľudia. Dvaja Erikovia, 17-ročný zo Šterús a 18-ročný z Kočína-Lančára. Ďalšia ťažko zranená leží v nemocnici.
Búrka s krupobitím sa strhla počas vystúpenia skupiny Karpina okolo polnoci. V priebehu dvoch minút vietor zlomil niekoľko stromov pri stanovom tábore v parku amfiteátra. Konáre zasiahli okoloidúcich návštevníkov festivalu.
Účasníci koncertu neverili moderátorovi, že sa hudobná produkcia pre blížiacu sa búrku musí prerušiť. Preto ani najskôr neuposlúchli jeho výzvy na odchod do V.I.P. zóny pod prístrešok. Niektorí diváci potom išli tam, kam im bolo odporučené, iní nie.
Na mieste tragédie zasahovali záchranári, napriek tomu dve obete zraneniam na mieste podľahli. Vlani festival navštívila tisícka ľudí, pričom 16 z nich sa pri zábave zranilo.
Obec dáva stav stromov v parku kontrolovať
Podľa slov starostu Jaslovských Bohuníc Petra Ryšku tesne pred polnocou musel byť koncert prerušený kvôli zhoršujúcemu sa počasiu a účastníci boli organizátormi vyzvaní, aby sa ukryli. "Neviem, čo tých dvoch priviedlo do miesta, kde zomreli," dodal Ryška. Strom stál na konci parku. Podľa starostových slov obec dbá na to, aby boli všetky stromy v lokalite, kde sa pravidelne konajú kultúrne podujatia, pod kontrolou. "Máme na to odbornú firmy z Trnavy, ktorá v lete označí a vo vegetačnom kľude robí potrebné zásahy," informoval Ryška TASR.
Po príchode polície nariadil trnavský okresný policajný riaditeľ evakuáciu všetkých účastníkov HardFestu do miestneho kultúrneho domu. Tam prečkali noc až do rána. Pri búrke bola zranená aj 18-ročná Monika z Brezovej pod Bradlom, ktorá je hospitalizovaná v trnavskej nemocnici. Príčiny nehody sa naďalej vyšetrujú.
Na hudobných festivaloch zomrelo toto leto šesť ľudí
Dvojdňový festival, ktorý mal pokračovať v sobotu, zrušili. Nevystúpi ani jeho headliner, hardcore-punková legenda z USA The Casualties.
K štyrom tohtoročným obetiam letných festivalov tak pribudli ďalšie dve. Na festivale Topfest pri Novom meste nad Váhom sa utopili dvaja ľudia, ďalší dvaja zomreli rovnakou smrťou na jazerách pri Hornej strede počas festivalov Toto je hip-hop a BeeFree.
Počasie už toto leto potrápilo najmä obyvateľov východného Slovenska, kde záplavy zničili viacero ciest, mostov a domov. Vyžiadali si tiež dva ľudské životy.
V okresoch Trenčín a Ilava vyhlásili mimoriadnu situáciu
Mimoriadna situácia v Trenčianskom kraji je až do odvolania vyhlásená v okresoch Trenčín a Ilava. Ako TASR informoval prednosta Obvodného úradu v Trenčíne Miroslav Laššo, krízový štáb zasadal v skorých ranných hodinách. Okrem mesta Trenčín eviduje zatiaľ obvodný úrad 14 osobitne poškodených obcí. Najkritickejšia situácia bola v nočných hodinách v obci Zamarovce, v Borčiciach, v Hornej Súči, v Hrabovke a v Drietome.
Podľa jeho slov je v Zamarovciach poškodená asi každá druha strecha, počasie neušetrilo ani cintorín. Na Ostrove pováľalo topole a jelše, Laššo si pri pohľade spomenul na spúšť vo Vysokých Tatrách. "Doposiaľ nám dalo hlásenie 14 obcí, búrka vyčíňala od Drietomy až po Nemšovú a Horné Sŕnie. Niektoré obce sú stále bez prúdu, nad diaľnicou ohlo tri obrovské stožiare vysokého napätia ako vŕby," povedal pre agentúru SITA Laššo. Obce budú vyčísľovať škody.
"V meste sú pováľané stromy a znemožňujú prejazd mestom. Počas smršte boli upchaté uličné vpuste a znečistené ulice naplavením z priľahlých pozemkov. Na Dome opatrovateľskej služby na Piaristickej ulici strhlo strechu, taktiež boli spôsobené značné hmotné a materiálne škody na majetku občanov mesta aj podnikateľov.
V Novinách je bez strechy nad hlavou niekoľko domácností
Niekoľko desiatok obyvateľov sídliska Noviny v Trenčíne zostalo v noci po silnej búrke bez strechy nad hlavou. Zatopené domy, poškodený nábytok, popadané stromy, výpadky elektriny, zatopené podchody, spadnuté bilbordy, uzavretá diaľnica, to všetko je výsledok silného vetra a búrky, ktoré v noci nadnes vyčíňali v Trenčianskom kraji.
Pohľad cez odtrhnutú strechu do bytu v bytovke na sídlisku Noviny v Trenčíne:
Vietor strhol strechu ani nie na päťročnej bytovke na Karpatskej ulici. Jej obyvatelia doteraz odstraňujú škody. "V čase keď sa to stalo, som už nespal, ale bol som v byte. Jediná možnosť bola evakuácia, išlo o život," povedal pre TASR Martin Stránsky, ktorého vietor pripravil doslova o strechu nad hlavou a dážď mu zaplavil celý byt. "Volali sme hasičov, záchrannú službu, armádu a nikto vám v takejto situácii nepomôže. Primátor je na dovolenke, viceprimátor telefón neberie. Nemohli sme sa dovolať pomoci," zdôraznila predsedníčka bytového spoločenstva Alena Miklovičová. "Boli u mňa všetci susedia a utierali vodu. Potom som pochopil, že je to márne a treba evakuovať. Strop sa začal prehýbať," opísal situáciu Stránsky.
"Prišlo to náhle. Bol to taký pocit, akoby niekto sypal piesok na strechu. Chýba mi komín, tečie mi dovnútra. Sú to obrovské škody," povedal ďalší z obyvateľov sídliska Noviny v Trenčíne Karol Smolka. "Hovorili sme, že nás v Trenčíne to tu obchádza a zrazu to prišlo aj na nás," dodal Juraj Tvarožek. "Bolo to asi o pol jednej. Nám tu vzalo strechu piatim domom za sebou. Padal ľadovec, strechy leteli až do okien o dva rady bytoviek ďalej. Tam skončili v oknách," vysvetlil, čo sa dialo Roman Staník. Jeho slová potvrdila i obyvateľka Puškinovej ulice Mária Koprivňanská, ktorej "letiaca" strecha narazila do domu. "Strecha k nám preletela asi 300 metrov od susedov, cez átriové domy a porozbíjala nám okná. Okrem toho nám poškodilo aj zateplenú stenu. Skoro ma to zabilo, pretože strecha letela a ja som spala v spálni. Garniža a všetko sklo letelo dovnútra. Som úplne mimo a celá sa trasiem," povedala nešťastná Trenčanka. Rodina má zatopené i poschodie domu.
Trinásť výjazdov a 82 spadnutých stromov majú za sebou hasiči okresov Trnava, Piešťany, Hlohovec, Galanta, Senica a Dunajská Streda. Stromy podľa službukonajúceho dispečera operačného strediska Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ)v Trnave padali zväčša na komunikácie, prípadne na elektrické alebo telefonické vedenie. V Senici odčerpávali hasiči vodu aj zo zaplavených pivníc.
Meteorológovia varujú aj dnes pred búrkami a dažďom
Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) zmenil dnes predpoludním výstrahu 2. stupňa na 1. stupeň. Ten platí pre juh stredného Slovenska, Horehronie, Gemer, Spiš, Šariš, severovýchod, juhovýchod a krajný východ Slovenska.
Na tomto území sa očakávajú zrážky 20 až 50 mm a vietor s rýchlosťou 15 až 20 metrov za sekundu.
Podľa predpokladaného vývoja poveternostnej situácie meteorológovia očakávajú na Dunaji, Morave, dolnom Váhu a jeho prítokoch vzostup vodných hladín. Na ostatných tokoch ustálenosť až pokles vodných hladín. V miestach s intenzívnou búrkovou činnosťou môže lokálne výrazne stúpnuť vodná hladina.
Podľa oficiálnej stránky SHMÚ nie je za posledných 24 hodín žiadny tok na Slovensku v povodňovej aktivite.