Bratislava 16. augusta (TASR) - Získať schopnosť dobre gestikulovať je podľa odborníčky Oľgy Škvareninovej podobné ako naučiť sa cudzí jazyk. "Aj neverbálnu komunikáciu na profesionálnej úrovni treba dlhodobo trénovať. Obzvlášť politici by mali dbať na kultúru svojho prejavu," povedala pre TASR.
Škvareninová upozorňuje, že pohyby tela by nikdy nemali byť v rozpore s obsahom hovorených slov. Na druhú stranu vyhýbať sa im tiež nepovažuje za vhodné, pretože reč bez viditeľnej sprievodnej gestikulácie sa zdá neprirodzenou.
Vo svete je podľa odborníčky skôr samozrejmosťou ako výnimkou, že politické strany zaplatia svojim členom kurzy, prostredníctvom ktorých sa môžu naučiť odstrániť komunikačné nedostatky.
Zo všetkých parlamentných strán, ktoré TASR oslovila, iba hovorcovia SMK, SDKÚ-DS a ĽS-HZDS potvrdili, že strany zabezpečili svojim poslancom školenia komunikácie. Hovorcovia Smeru-SD, SNS a KDH však nevylúčili, že by politici z ich strán podobné kurzy absolvovali súkromne.
Predovšetkým premiér Robert Fico podľa Škvarenínovej disponuje schopnosťou veľmi profesionálne vystupovať a predpokladá, že mu niekto radí. "Spolu s Mikulášom Dzurindom hojne využívajú gesto s otvorenou dlaňou nasmerovanou na partnera. Je to gesto človeka, ktorému možno dôverovať, ktorý si rýchlo dokáže získať dôveru iných," podotkla.
Politický boj neprebieha len na úrovni argumentov. Každý človek si okolo seba vytvára určitý priestor, osobnú zónu. Keď niekto poruší túto tenkú čiaru, vyvoláva to na druhej strane nepokoj a nervozitu. Politici tieto vedomosti - či už vedome, alebo nevedome - využívajú napríklad v televíznych reláciách, keď partnerovi vsunú do jeho osobnej zóny svoj pohár, alebo polohou tela či inak do nej zasiahnu.
Schopnosť jasne sa verbálne vyjadrovať je taktiež umenie, ktoré každý neovláda. "Školenia obsahujú aj techniky, ako sa naučiť zhrnúť podstatu veci do jednej, dvoch viet, voliť všeobecne zrozumiteľné slová, dobre artikulovať, používať verbálne pauzy a ďalšie schopnosti," uviedla Škvareninová.
Za najpodstatnejšie však považuje, aby politik nepôsobil umelo, ale bol spontánny. A to dokáže iba vtedy, keď nebude zavádzať, inak mu nepomôže ani najlepší výcvik. "Okrem toho by mal stáť nad vecou a s novinármi udržiavať profesionálny vzťah, teda ani sa s nimi príliš bratríčkovať, ani ich nenávidieť," podčiarkla Škvareninová.