SME

August 68: V Trenčíne miatli Rusov otáčaním tabúľ

Otáčanie smerových tabúľ, zatieranie tých, ktoré sa otočiť nedali, vydávanie letákov a plagátov s textom Rusi domov, Brežnev ...

Otáčanie smerových tabúľ, zatieranie tých, ktoré sa otočiť nedali, vydávanie letákov a plagátov s textom Rusi domov, Brežnev sa zbláznil, pochody mladých s československou zástavou a nápismi: Nevolali sme vás!, zapaľovanie sovietskych novín," to všetko sa dialo v Trenčíne po 21. auguste 1968. "Smer smetisko a smer Bratislava sme otočili a zrazu sa konvoj ruských obrňákov ocitol na smetisku," spomína si na udalosti po príchode vojsk Varšavskej zmluvy na naše územie Emil Sedlačko, člen občianskeho združenia Rovnosť - bratstvo - sloboda a Klub My 68.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Naskenovaný denník Smena z augusta 1968 - kliknite.

O príchode vojsk Varšavskej zmluvy sa Trenčania dozvedeli z vysielania rozhlasu. Ako si Sedlačko spomína, bol 20. august 1968 a v rozhlase krátko po 23. hodine zaznelo mimoriadne vyhlásenie. "Občania, vojská Varšavskej zmluvy a spriatelených armád prekročili výsostné hranice Československa a takisto vytvoreným leteckým mostom idú k nám lietadlá, ktoré považujeme za nepriateľské. Dva mesiace predtým sa pritom v tlači tvrdilo a písali sa vyhlásenia, že k takému niečomu nedôjde." Podľa Sedlačka ľudia na oznam zareagovali tak, že väčšina odišla domov k rodičom. Báli sa, že bude vojna a chceli byť spolu. Nastal hukot lietadiel, helikoptér a príchod tankov.

"Ja som domov nešiel, premýšľal som nad tým, čo bude s nami. Mladé rodiny na slobodárni sa začali baliť a odchádzali k rodičom. Bol to veľmi smutný pohľad. Na ich očiach som videl rozpaky a obrovské rozčarovanie," spomína si Sedlačko. Niekoľko desiatok mladých Trenčanov vo veku od 16 do 25 rokov však zlá situácia združila. Už v apríli 1968 sa aktívni chlapci a dievčatá spojili a preukázali svoju rozhodnosť tým, že v predvečer 1. mája pomaľovali mesto nápismi bielou farbou. Žiadame stretnutie predstaviteľov Mestského národného výboru s mládežou. Ako dlho budeme čakať na klub - Help!, tak zneli heslá, ktorými bol pomaľovaný Trenčín. "Jeden dával pozor a jeden maľoval nápisy," spomína si Sedlačko ako napriek riziku, že ich prichytia, vznikali nápisy. "Keď ma raz chytili, mal som veľa veľa strachu. Bál som sa o život. Na výsluchu som nebol asi veľmi dlho. Ale mne sa zdalo, že je to večnosť," spomína si Sedlačko.

SkryťVypnúť reklamu

Kruté časy nastali i po normalizácii. "Ľudia zrádzali sami seba, po podnikoch chodili takzvané normalizačné trojky a kládli dve otázky: Súdruh, aký je tvoj vzťah k Sovietskemu zväzu a čo si myslíš o oslobodení a vstupe vojsk Varšavskej zmluvy?" spomína Sedlačko. Rodiny, ktoré mali malé deti, povedali, že je to dobré, niektorí mladí si však dovolili povedať aj opak. Nezostalo to bez následkov. Nasledovali výsluchy a znepríjemňovanie bežného života. "Celý systém vyšetrovania týchto ľudí, bol veľmi veľmi nebezpečne psychicky založený. Nemal som trinásty plat, prémie nula bodov. Bol som politicky nespoľahlivý. Ak bol niekto politicky nespoľahlivý, mal nárok akurát žiť," zdôraznil Sedlačko.

Pamätníci na udalosti po roku 1968 sú toho názoru, že na dianie z tohto obdobia by sa rozhodne zabudnúť nemalo. V roku 2003 založili Rovnosť - bratstvo - sloboda, ktoré boli Dubčekovým krédom a tiež Klub My 68. Cieľom členov týchto združení je pomenovať bezmenné námestie pred bývalým Domom armády na Námestie Alexandra Dubčeka, premiestniť reliéfnu pamätnú dosku Dubčeka, ktorá je v súčasnosti pri Fakultnej nemocnici v Trenčíne na novopomenované námestie a insignovanie Lipy slobody na Mierovom námestí. Tá bola zasadená v októbri 1968 pri príležitosti vzniku Československej republiky. Pod lipou sú zakopané pamätné listy z tých čias.

SkryťVypnúť reklamu

Na 40. výročie udalostí z 21. augusta 1968 si chcú trenčianski pamätníci zaspomínať aj tento rok. "Ak sa všetko podarí vybaviť, tak na trenčianske Mierové námestie sa 21. augusta vrátia obrnené transportéry, "unesie" sa niekto z vedenia mesta a pripraví sa výstava fotografií z tých čias," uviedol Sedlačko.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 742
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 901
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 357
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 304
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 143
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 837
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 2 798
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 451
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu