SME

August 68: ČSSR nemohlo počítať s pomocou západného bloku

BRATISLAVA 18. augusta (SITA) - Pri intervencii vojsk Varšavskej zmluvy do ČSSR v auguste 1968 sme nemohli počítať s pomocou západných štátov a úplne bola vylúčená pomoc USA, tvrdí historik Vojenského ...

BRATISLAVA. Pri intervencii vojsk Varšavskej zmluvy do ČSSR v auguste 1968 sme nemohli počítať s pomocou západných štátov a úplne bola vylúčená pomoc USA, tvrdí historik Vojenského historického ústavu Michal Štefanský.

Naskenované strany denníka Smena z augusta 1968 - kliknite sem

Američania považovali tento konflikt za vnútroblokovú záležitosť, to znamená za záležitosť sovietskeho bloku a hodnotili ho ako konflikt dvoch frakcii v KSČ. Preto nechceli zasahovať do vývoja a nijako Československu pomôcť, vysvetľuje ďalej. Za problém Štefanský tiež považuje nezhody medzi ČSSR a USA. Československo bolo súčasťou sovietskeho bloku, Varšavskej zmluvy, členom RVHP a na sofijskom stretnutí Varšavskej zmluvy v marci 1968 podporilo sovietsky návrh odsudzujúci vojenskú agresiu vo Vietname.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"ČSSR podporovalo Vietnamskú demokratickú republiku a Vietkong zbraňami a materiálnou pomocou. Tým vlastne pomáhali silám, ktoré vystupovali proti USA," povedal. "Cely ten postoj západných štátov k pomoci ČSSR možno zhrnúť do odpovede, ktorú dal americký minister zahraničia Dean Rusk, keď sa ho pýtali či poskytnú pomoc ČSSR. Odpovedal vtedy: Nie, predsa nemôžeme riskovať jadrovú vojnu," uviedol Štefanský.

Západné štáty sa obávali konfrontácie so Sovietskym zväzom a nechceli pripustiť taký stav, aby politika uvoľňovania medzinárodného napätia, odzbrojovania USA aj ZSSR bola ohrozená. Američania sa navyše poučili z maďarských udalosti v roku 1956, kedy rádio Slobodná Európa vyhlasovalo, že USA poskytne maďarskej strane pomoc, na čo sa niektoré jednotky spoliehali, a napokon k žiadnej pomoci nedošlo.

SkryťVypnúť reklamu

Historikov pohľad na samotnú intervenciu je taký, že vojská Varšavskej zmluvy videli v ČSSR ohrozenie socializmu, z pohľadu ZSSR tu hrozila kontrarevolúcia. "Išlo o to, aby boli zamedzené reformy, ktoré sa začali v roku 1968. Existujú aj také úvahy, že príčiny intervencie boli geopolitické a strategické, teda snaha umiestniť sovietske vojska a rakety na území ČSSR." Podľa Štefanského vedenie KSČ nemohlo v tomto prípade nijako zasiahnuť.

"Je ťažko povedať, či reformné krídlo komunistov na čele s Dubčekom mohol zvrátiť stav, ktorý tu nastal po obsadení ČSSR. Prišlo sem totiž pol milióna sovietskych, maďarských, poľských, bulharských vojakov a čiastočne aj vojská Nemeckej demokratickej republiky (NDR). Ich zámerom bolo obnoviť neostalinský systém. Dubčekovci ich vyhnať nemohli," poznamenal Štefanský. Zvrátiť stav podľa neho najskôr znamenalo splniť podmienky, ktoré kládol Sovietsky zväz a spojenecké vojska.

SkryťVypnúť reklamu

Reformy, ktoré sa v ČSSR uskutočnili, ohrozili aj komunistických lídrov v Poľsku - Wladyslawa Gomulku a v NDR - Waltera Ulbrichta, tvrdí historik. Obaja sa totiž obávali o svoje mocenské pozície. "Gomulkova pozícia v krajine nebola silná a obával sa, že dôjde k jeho zvrhnutiu. V marci 1968 tam došlo k pohybu a existovali reálne obavy," dodáva. Ulbrichtové obavy zase spočívali v tom, že môže dôjsť k zblíženiu medzi ČSSR a Nemeckou spolkovou republikou (NSR), podobne, ako to bolo v prípade Juhoslávie a potom Rumunska, ktoré nadviazali diplomatické styky so západným Nemeckom.

"V krajinách východného bloku boli totalitné a polototalitné režimy, ktoré potláčali akúkoľvek kritiku voči socializmu," konštatuje Štefanský. "Pokus o reformu v Československu bol priaznivo prijatý iba v Rumunsku a v Juhoslávii, ale obe tieto krajiny mali svoje dôvody, prečo reformy podporovali - išlo o odpor voči ZSSR," dodal historik.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 746
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 894
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 361
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 302
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 144
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 835
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 2 790
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 451
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu