Bratislava 18. augusta (TASR) - Spoločnej opozičnej (SDKÚ-DS, SMK a KDH) kandidátke na prezidenta Ivete Radičovej sa ako prvej zo siedmich oficiálne ohlásených mien ašpirujúcich na tento post podarilo vyzbierať 15.000 podpisov. Práve tento počet je hranicou umožňujúcou uchádzať sa o najvyššiu ústavnú funkciu občianskemu kandidátovi. Ostatní ohlásení prezidentskí kandidáti sa so zberom podpisov občanov príliš neponáhľajú.
Radičová však vyzbierané podpisy nepotrebuje, keďže ju podporuje viac ako 15 poslancov NR SR. Podľa asistenta Radičovej Igora Urbančíka dosiahla poslankyňa potrebný počet overených podpisov k 31. júlu. "V súčasnosti sa však v zbere pokračuje naďalej," povedal pre TASR.
Nominant mimoparlamentnej Misie 21 a exminister vnútra a obrany kabinetu Mikuláša Dzurindu Ivan Šimko pre TASR odhadol počet vyzbieraných podpisov medzi 10.000 až 15.000. Jeho petičný výbor podľa Šimkových slov tvorí 12 až 14 ľudí, pričom "každý z nich má svoj vejár zberateľov. Vcelku tak ide asi o 150 osôb". On sám by chcel mať potrebný počet podpisov vyzbieraný začiatkom jesene.
Hranicu 8500 podpisov prekročil podľa vlastných slov nezávislý kandidát Július Kubík. Jeho ambíciou je však dosiahnuť počet okolo 25.000.
Bývalá členka KSS Dagmar Bollová, kandidujúca ako nezávislá, získala do tejto chvíle vyše 5000 podpisov. Finišovať by mala podľa vlastných odhadov v októbri. Do zberu zapojila celkovo 200 ľudí.
Poslanec NR SR František Mikloško, ktorého kandidatúru na post hlavy štátu ohlásil predseda KDS Vladimír Palko, so zberom ešte nezačal. "Budujeme si po okresoch petičné výbory. Momentálne pracujeme na druhej desiatke okresov," objasnil okolnosti príprav pre TASR Palko. Sám predpokladá, že zbieranie sa začne do konca augusta. "Nie je sa kam ponáhľať," uzavrel exminister vnútra.
Nominant KSS Milan Sidor podľa svojho straníckeho šéfa Jozefa Hrdličku začína so zberom 12. augusta. "Petičné listiny sú už doručené do okresných štruktúr strany," povedal.
S kandidátom Stanislavom Pánisom, predsedom Slovenskej národnej jednoty, sa TASR nepodarilo spojiť.
Úradujúci prezident SR Ivan Gašparovič, ktorý je spolu s Radičovou označovaný za hlavného favorita budúcoročných prezidentských volieb, oficiálne svoju kandidatúru zatiaľ neohlásil. Predseda HZD (stranu zakladal Ivan Gašparovič, pozn. TASR) a poradca predsedu vlády Jozef Grappa však pre TASR uviedol, že strana je organizačne aj personálne pripravená začať so zberom. "Začneme od septembra. Myslím, že potrebný počet nazbierame veľmi rýchlo a aj viac, ako je treba," konštatoval.
Občan, ktorý chce kandidovať na post hlavy štátu, musí mať vek minimálne 40 rokov a právo byť volený do NR SR. Občiansky prezidentský kandidát potrebuje získať na svoju kandidatúru 15.000 podpisov občanov, politický kandidát podporu aspoň 15 poslancov parlamentu.