BRATISLAVA 19. augusta (SITA) -
Zistil to Najvyšší kontrolný úrad, ktorý preveroval prácu fondu a v pondelok o tom zverejnil správu. Ako dnes informuje denník Hospodárske noviny, pochybenia sa týkajú aj doteraz najviac medializovanej kauzy prevodov pozemkov firmám blízkym ĽS-HZDS, ktoré v marci a apríli 2007 podpísal nominant tejto strany – bývalý námestník riaditeľa a predseda Správnej rady fondu Branislav Bríza. Kontrola tak potvrdila nedostatky, o ktorých médiá hovorili už vlani.
Správa úradu hovorí, že v období od 29. marca do 10. apríla 2007 sa reštitúcie nerobili "na regionálnych odboroch fondu, ale na generálnom riaditeľstve mimo oddelenia reštitúcií". V tom čase podpisoval zmluvy Bríza, ktorého na to splnomocnil vtedajší riaditeľ pozemkového fondu František Hideghéty (nominant SMK), lebo bol na dovolenke. Bríza tak podpísal 19 zmlúv, pričom to nemusí byť konečný počet.
"Zmluvy obsahovali nesprávne sumy ocenených pozemkov. Pri korekciách ich textu, hlavne pri zmene veľkosti výmery vydávaných pozemkov, neboli súčasne opravené ani ich peňažné hodnoty. V dôsledku toho boli oprávneným osobám vydané pozemky vo väčšej výmere či hodnote, než na aké mali nárok," konštatuje správa o kontrole.
Generálna prokuratúra sa zmluvami zaoberá už niekoľko mesiacov, píšu ďalej Hospodárske noviny. "Vo veci sa koná. Vyšetrovanie pokračuje, preto nebudeme v súčasnosti poskytovať detailnejšie informácie,“ oznámila Jana Tökölyová z Generálnej prokuratúry SR. K výsledkom previerky sa v pondelok nevyjadrilo ani ministerstvo pôdohospodárstva, ktoré riadi ĽS-HZDS, hoci správu o kontrole dostalo. "Ministerstvo nemá zo zákona žiadny dosah na činnosť fondu a ani na výsledky kontrol,“ uviedol rezort vo svojom stanovisku. K zisteniam kontrolórov sa nevyjadril ani generálny riaditeľ fondu Miloslav Šebek (nominant Smeru-SD), ktorý však do funkcie nastúpil až po podpise sporných zmlúv. Exminister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa (ĽS-HZDS), ktorý postup Brízu vlani obhajoval a napokon pre túto kauzu musel odstúpiť, v pondelok nedvíhal telefón.
Finančné ani materiálne škody spôsobené týmito prevodmi pozemkov sa podľa Najvyššieho kontrolného úradu nedajú vyčísliť. „Vzhľadom na to, že náhradné pozemky boli vydané oprávneným osobám, z právneho hľadiska nemožno o škodách hovoriť,“ vysvetlil úrad. Úrad nepodá ani trestné oznámenie, pretože "orgány činné v trestnom konaní vo veci už konali“.