Bratislava 19. augusta (TASR) - Na nového ministra životného prostredia Jána Chrbeta, ktorého v pondelok 18. augusta prezident SR Ivan Gašparovič vymenoval do funkcie, čaká dopracovanie viacerých kľúčových právnych noriem súvisiacich s rezortom. Zmeny sa očakávajú v odpadovom hospodárstve, v riešení problematiky starých environmentálnych záťaží, rezort by mal vypracovať aj nový zákon o ochrane prírody. Minister Chrbet za priority označil aj protipovodňovú ochranu a budovanie vodovodov a kanalizácií.
Súčasný stav zásobovania obyvateľov pitnou vodou z verejných vodovodov nie je dostačujúci, nakoľko k 31. decembru 2006 bolo pitnou vodou zásobovaných iba 86,3 percenta z nich. V priebehu nasledujúcich rokov by na zlepšenie situácie malo poputovať niekoľko desiatok miliárd Sk. Na zabezpečenie rozvoja verejných vodovodov treba dobudovať prívody vody z existujúcich zdrojov, vodovodné siete, vodné zdroje a akumulačné priestory. Na verejnú kanalizáciu bolo ku koncu roka 2006 napojených 57,1 percenta obyvateľov.
Deficit Slovenského vodohospodárskeho podniku na protipovodňovej ochrane od roku 2000 doteraz narástol na viac ako deväť miliárd Sk (298,7 milióna eur). Najväčšou rozostavanou investíciou v tomto období je projekt protipovodňovej ochrany Bratislavy. MŽP SR v rámci Operačného programu Životné prostredie na roky 2007-2013 počíta na protipovodňovú ochranu so štyrmi miliardami Sk (132,8 milióna eur).
Životné prostredie čaká počas nasledujúceho obdobia aj nový zákon o ochrane prírody, ako i nové nariadenie, ktorým sa vyhlásia zóny Tatranského národného parku. Rezort v prvom polroku pripravil novelu zákona o ochrane prírody, ktorá sa zaoberá možnosťami náhrady pre vlastníkov pozemkov v chránených územiach za obmedzenie obhospodarovania. Podľa právnej normy, ktorá ešte nie je schválená, by sa obmedzenie hospodárenia nemalo riešiť už iba náhradou za obmedzenie, ale aj nájmom pozemkov, zmluvnou ochranou, výkupom alebo výmenou pozemkov.
Odpadová legislatíva prejde zmenami v podobe novelizácií zákonov o odpadoch a obaloch, tie už prešli medzirezortným pripomienkovaním. Zmeny vyplynuli z nášho vstupu do Európskej únie, ktorá kladie dôraz na predchádzanie vzniku odpadov a ich maximálne zhodnocovanie. Množstvo vyprodukovaných odpadov na jedného obyvateľa ma rastúcu tendenciu, pričom na jedného Slováka pripadá ročne asi 301 kilogramov komunálneho odpadu.
Podľa odhadov sa na Slovensku nachádza okolo 30.000 potenciálnych zdrojov znečistenia, z ktorých približne 1500 predstavuje závažné nebezpečenstvo pre zdravie človeka a životné prostredie. Riešenie odstraňovania tzv. starých environmentálnych záťaží má priniesť návrh zákona, ku ktorému sa v súčasnosti vyhodnocujú pripomienky. V zákone by mal byť stanovený princíp znečisťovateľ platí.
Predseda vlády SR Robert Fico požiadal 22. júla predsedu SNS Jána Slotu, aby navrhol meno náhradníka za vtedajšieho ministra životného prostredia Jaroslava Izáka (SNS). Dôvodom výmeny malo byť čerpanie peňazí z Environmentálneho fondu v súlade so zákonom, ale v rozpore s etickými pravidlami. Ochranári z viacerých organizácii sa zhodujú, že minister zanechal za sebou rezort v dezolátnom stave.