Bratislava 19. augusta (ČTK) -
ČTK to povedali oslovení odborníci, podľa ktorých by peniaze mali smerovať najmä do skvalitnenia vzdelávania, pretože bez znalostí sa ľudia nedokážu zamestnať. Pomoc štátu je v tejto oblasti nevyhnutná aj podľa podpredsedu vlády Dušana Čaploviča.
Nespresnil však, koľko peňazí mieni vláda do projektov pre Rómov investovať. Z EÚ by na tento účel malo prísť asi šesť miliárd korún (zhruba 200 miliónov eur).
Jedným z najvážnejších problémov sú podľa odborníkov slabé výsledky žiakov z osád v školách. Zlepšiť by ich mohla kvalitnejšia sieť materských škôl či väčší počet školských a sociálnych asistentov, aby deti boli na školské vyučovanie lepšie pripravené.
"Štát by mal umožniť a mal by na to nájsť finančné zdroje na to, aby tí ľudia v teréne pracovali," povedal o asistentoch René Lužica z Katedry teórie sociálnej práce Trnavskej univerzity. Ich počet by sa mal podľa neho z niekoľkých stoviek výrazne zvýšiť. Zároveň by mali mať istotu, že počas najbližších desiatich či dvadsiatich rokov bude na ich prácu vyčlenený dostatočne veľký objem peňazí.
Podobný názor mal aj vedúci Ústavu romologických štúdií Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre Jaroslav Balvín. V minulosti sa podľa neho bežne stávalo, že asistenti pre nedostatok peňazí napríklad stratili svoj príjem počas letných prázdnin. Vhodné by podľa neho bolo aj rozšíriť sieť materských škôl, vyžiadalo by si to však ešte viac zdrojov než práca asistentov.
Viac peňazí a jasná predstava, ako Rómom pomôcť, chýbala aj Ladislavovi Oravcovi z Nadácie Milana Šimečku. "Nič konkrétne zatiaľ súčasná vláda neponúkla," zhrnul Oravec, ktorý sa problematike venuje dlhodobo.
Presnejšie návrhy, ako by sa mal upraviť počet rómskych asistentov, či ako prilákať viac detí z osád do materských škôl, zatiaľ nepredstavil ani podpredseda vlády pre menšiny Čaplovič. Okrem rozvoja predškolského vzdelávania presadzuje vznik internátnych škôl pre staršie deti. "Je to šanca, ako ich vytiahnuť z ich prostredia," povedal v rozhovore ČTK. Deti v osadách totiž žijú v nevyhovujúcom hygienickom prostredí s minimálnymi možnosťami študovať.
Slovensko bude môcť na pomoc Rómom v nasledujúcich rokoch získať aj peniaze z Európskej únie. Úrady doposiaľ podľa dostupných informácií nezverejnili, aká časť z nich bude určená na zlepšenie vzdelávania, výstavbu bytov či projekty pre nezamestnaných ľudí.
Napriek vysokým výdavkom, ktoré by mal štát na pomoc Rómom poskytnúť, by sa krajine podľa ekonómov takáto investícia vyplatila. Slovensko už totiž začína čeliť nedostatku pracovnej sily, pričom súbežne vypláca miliardy korún na sociálnu pomoc pre ľudí bez práce.
grm fab