Parlament možno ocení osobitným zákonom vedúcu postavu Pražskej jari z roku 1968 Alexandra Dubčeka. O predložení návrhu zákona o Dubčekových zásluhách sa dnes zmienil poslanec vládnej strany Smer-SD Boris Zala počas stretnutia premiéra Roberta Fica s predstaviteľmi augustových udalostí spred 40 rokov. Podobným zákonom už v tomto volebnom období poslanci ocenili katolíckeho politika Andreja Hlinku.
Návrh zákona bude podľa Zalu hovoriť o zásluhách Dubčeka o demokraciu, slobodu Slovákov a ľudské práva. Účinnosť by mal nadobudnúť od januára budúceho roku.
V roku 1968 sa začal v bývalom Československu reformný proces, ktorý ukončila 21. augusta invázia vojsk Varšavskej zmluvy. Práve Dubček ako hlavná postava reformných komunistov sa stal symbolom pokusu "socializmu s ľudskou tvárou".
Fico: Meno Dubčeka symbolizuje Slovensko
Úctu k Alexandrovi Dubčekovi dnes vzdal premiér Robert Fico.
"Meno Alexander Dubček napriek všetkým žiarlivcom svieti na politickej oblohe Európy a symbolizuje Slovensko," povedal Fico. Na slávnostnom stretnutí pri príležitosti 40. výročia augustových udalostí v roku 1968 vyzdvihol premiér prínos zúčastnených hostí - spisovateľov, novinárov, umelcov, vedcov pre moderné dejiny Slovenskej republiky.
Premiér vidí odkaz augusta '68 aj pre súčasných politikov. Podotkol, že koalícia s opozíciou sa asi nebudú hladkať, pretože politický zápas prináša hľadanie pravdy v spore. "Ale mohli by sme si aspoň sľúbiť, že naše názorové zrážky zostanú vždy na pôde parlamentu, práva a spravodlivosti. To je pre mňa aj moju generáciu poučenie z roku 1968," zdôraznil Fico.
Dubčekov blízky spolupracovník historik Ivan Laluha dodal, že z roku 1968 by sa súčasní politici mali poučiť. Nemali by zabúdať na to, že politika sa dá robiť aj ako služba občanovi a má mať morálny základ.
Zákon už máme o Hlinkovi a Štefánikovi
Fico dnes pochválil aj ďalších predstaviteľov reformného procesu z roku 1968, ktorí podľa neho okrem iného otvorili aj cestu k federácii Čechov a Slovákov vo vtedajšom Československu. "Odtiaľ bolo už iba pár krokoch k vzniku nášho vlastného samostatného Slovenska," poznamenal premiér.
Parlament vlani na návrh koaličnej SNS ocenil bývalého kňaza a politika Hlinku. Podobný zákon platí aj o Milanovi Rastislavovi Štefánikovi, ktorý stál pri zrode prvej Československej republiky.
Laluha: Aj bez zákona je v pamäti
Alexander Dubček je aj bez zákona o jeho zásluhách už dávno v pamäti národa, tvrdí to historik a Dubčekov blízky spolupracovník a priateľ Ivan Laluha. Ako Laluha povedal pre médiá počas dnešného slávnostného stretnutia osobností roka 1968 na Úrade vlády SR, na návrh zákona o zásluhách Alexandra Dubčeka, má dva uhly pohľadu. Návrh zákona na dnešnom slávnostnom stretnutí predstavil poslanec Smer-u Boris Zala.
"Alexander Dubček je už dávno v neinštitucionalizovanej pamäti národa, zakotvený ako symbol - on to nepotrebuje. Vzhľadom k tomu, že sa už začala tradícia týchto zákonov a že rad osobností je takto zakotvených, keby sa Alexander Dubček vytkol pred zátvorku a nebol tam, tak by sa to vnímalo ako nedocenenie," uviedol Laluha.
Dubčekov syn Pavol počul o tejto iniciatíve na dnešnom stretnutí na úrade vlády po prvý raz. Ako dodal, cieľom jeho otca bol dôstojný život človeka, ktorému veľakrát obetoval aj vlastnú rodinu.