Z nich päť percent bude spolufinancovať ŽSK a zvyšok predstavuje nenávratný príspevok z operačného programu Vzdelávanie a opatrenia Premena tradičnej školy na modernú. TASR informoval hovorca ŽSK Peter Kubica.
Cieľom projektu je začať vyučovať odborné predmety v cudzích jazykoch. Pomôže to presadiť sa našim študentom aj na medzinárodnom trhu práce," uviedol predseda ŽSK Juraj Blanár. Financie využijú na školenie odborných zručností pedagógov, tvorbu učebných materiálov v anglickom a nemeckom jazyku, inováciu didaktickej techniky v stredných odborných školách a pilotné testovanie cudzojazyčnej odbornej zložky vzdelávania na hodinách cudzieho jazyka." Riaditeľka odboru školstva ŽSK Dana Weichselgärtner doplnila, že projekt počíta s vytvorením šiestich pilotných centier odborného vzdelávania v Žilinskom kraji. Prepoja stredoškolské odborné vzdelávanie s potrebami trhu práce a zabezpečia dostatočné podmienky na rozvoj stredoškolského odborného vzdelávania. Naším cieľom je systematicky podporovať celoživotné vzdelávanie, skvalitniť metódy vzdelávania umožňujúce bezproblémové uplatnenie absolventov škôl na trhu práce a implementovať inovatívne formy výchovy a vzdelávania do výchovno-vzdelávacieho procesu," dodala Weichselgärtner.
Do projektu Pilotné centrá odborného vzdelávania v Žilinskom kraji, ktorý potrvá dva roky, sa zapojilo šesť stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK. Patria k nim Stredné odborné učilište strojárske v Čadci, Spojená škola v Martine, Stredné odborné učilište energetické a Stredné odborné učilište stavebné v Žiline, Stredné odborné učilište strojárske v Námestove a Stredná lesnícka škola J. D. Matejovie v Liptovskom Hrádku.