Ako povedala pre TASR hovorkyňa primátora Monika Pastuchová, výmena modernej technológie krematória by sa mala dostať na jeseň do návrhu budúcoročného mestského rozpočtu. Súčasné kremačné pece majú už takmer 30 rokov a ich údržbu vykonávajú len formou bežných opráv.
"Na Slovensku v súčasnosti výrobca takýchto zariadení neexistuje, preto bude musieť mesto osloviť jednu z dvoch spoločností v Českej republike. Nová technológia by mala byť ekologicky a finančne efektívna a odpadové teplo by malo vykurovať celý priestor krematória," uviedla Pastuchová.
V Banskej Bystrici a jej miestnych častiach je zriadených 16 cintorínov. Napriek tomu zaznamenáva mesto v súčasnosti problémy s posledným odpočinkom nebožtíkov. Vo fungujúcich cintorínoch sa radikálne znížil počet miest na pochovávanie mŕtvych a bežnou praxou sa stáva, že ľudia pochovávajú svojich blízkych do hrobov svojich predkov.
Vedúci Krematória a cintorínskych služieb, poslanec mestského zastupiteľstva Pavol Bielik, pre TASR uviedol, že mesto spravuje 14.000 hrobov a jednotlivé pohrebiská sú už kapacitne naplnené. "Pozostalí často pochovávajú svojich blízkych do hrobov predkov. Ak by sa situácia nezmenila, o niekoľko rokov bude možné v meste pochovávať len do pôvodných hrobov alebo iba na Centrálnom pohrebisku v Kremničke. Tu pripravujeme rozšírenie," uviedol Bielik.
V meste sú spoplatnené pohrebné miesta len v Urnovom háji pri Krematóriu, na Centrálnom pohrebisku a v Rímskokatolíckom cintoríne. Výška 150 Sk (4,98 eura) za prenájom hrobového miesta na rok je už päť rokov bez zmeny. Decembrové zasadanie poslancov mestského zastupiteľstva by malo údajne rozhodnúť o ich zvýšení. Náklady na prevádzku totiž nepokrývajú príjmy za prijaté platby.
Okrem Banskej Bystrice sa krematóriá nachádzajú aj v Bratislave, Žiline, Košiciach, Nitre a Nových Zámkoch. Archeologické objavy na našom území dokladujú, že spopolňovanie ľudských pozostatkov siaha až do obdobia neskorej doby bronzovej. V porovnaní s európskymi krajinami na Slovensku prevažuje pochovávanie nebožtíkov do zeme. V susednom Česku sa podiel kremácií pohybuje takmer na 80 percentách. Spoločne s Japonskom tak patria Česi ku krajinám s najvyšším podielom kremácií na svete.