BRATISLAVA 18. augusta (SITA) - Ministerstvo školstva neplánuje založením Národného fóra pre celoživotné poradenstvo vytvoriť nový úrad. Podľa hovorkyne rezortu školstva Dany Špankovej pôjde o poradný orgán, ktorý bude fungovať pod ministerstvom školstva. Vláda by mala v stredu rozhodnúť o návrhu na jeho vytvorenie. "Návrh na vytvorenie Národného fóra pre celoživotné poradenstvo nemá dopad na štátny rozpočet," píše v materiáli ministerstvo školstva s tým, že peniaze na činnosť dá zo svojho rozpočtu. Národné fórum má radiť všetkým ústredným orgánom štátnej správy v oblasti celoživotného poradenstva, pripravovať má koncepcie a odborné materiály pre túto oblasť. Ľuďom by malo pomáhať pri hľadaní si zamestnania.
Celoživotné poradenstvo v súčasnosti nefunguje dostatočne. Služby poskytujú samostatne rezorty školstva a práce. "Vyznačujú sa vzájomnou neprepojenosťou, nesystematickou informačnou podporou a absenciou poskytovania poradenských služieb pre niektoré fázy vzdelávania a aktívneho života človeka," priznáva v materiáli ministerstvo. Zlá spolupráca medzi oboma ministerstvami spôsobuje, že vzdelávanie nereaguje na potreby trhu práce, ľudia tak majú problém zamestnať sa. Podľa rezortu školstva súčasný systém je nevyhovujúci pre ľudí s nízkou alebo nedostatočnou kvalifikáciou, remeselníkov, živnostníkov či pre neevidovaných nezamestnaných.
Vznik špecializovaného národného fóra od nás vyžaduje aj Európska komisia, pripomína rezort. Národné fóra zatiaľ vytvorili v 24 krajinách, ktoré sú členmi Európskeho strediska pre rozvoj odborného vzdelávania. Členmi slovenského národného fóra by mali byť zástupcovia ministerstva školstva, ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, ministerstva zdravotníctva, ministerstva vnútra, ministerstva spravodlivosti, Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny, Združenia miest a obcí Slovenska, Konfederácie odborových zväzov, Republikovej únie zamestnávateľov, Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení, Asociácie výchovných poradcov, Združenia pedagogicko-psychologických poradní v SR, Asociácie školských psychológov, Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie, vysokoškolských informačných a poradenských centier, Združenia informačných centier mladých, Rady mládeže Slovenska, prípadne ďalších inštitúcií.