TRNAVA 20. júla (SITA) – Združenie umelcov BonArt pôsobiace v Trnave si 40. výročie okupácie Československa pripomenie vo štvrtok v uliciach Prahy. Pred budovou bývalého Československého rozhlasu na Vinohradoch usporiadajú od 13:00 výstavu umeleckých inštalácií spojenú s performensom Memory zone 1968. Autormi myšlienky sú umelci pôvodom z Ukrajiny Mykola Biloshytsky a Oksana Lukomska.
Desať umeleckých originálov v tvare vojenských terčov zobrazuje historické osobnosti a prelomové dramatické udalosti roku 1968 v Československu, Európe a vo svete. Originálne terče doplnili umelci rôznymi predmetmi, ktoré symbolizujú tú dobu. Medaily, fotografie, staré knihy a iné autentické predmety od pascí na myši až po torzo huslí, ktoré vyhodili z okna Československého rozhlasu, pochádzajú z väčšej časti z osobnej zbierky Biloshytského. „Zbieral som ich intuitívne bez toho, aby som vedel, na čo ich použijem,“ priznal umelec. Nápad usporiadať ich do tematických inštalácií, z ktorých každý má svoj vlastný príbeh, dostal vo februári. Zrealizovať ho mu pomohla manželka Lukomska. Performens po výstave priblíži udalosti 21. augusta 1968, účastníci vystúpia v dobových kostýmoch vojaka a civilistu s československou vlajočkou. Podujatie bude pokračovať pietno-umeleckou akciou, na ktorej vystúpia pozvaní interpreti, okrem iných aj trnavská speváčka Ika Kraicová.
Akcia-výstava je putovná, po premiére v Prahe sa presunie do metropol Bulharska, Poľska, Nemecka a Maďarska. Nemala by obísť ani Trnavu. „Momentálne pre ňu hľadáme vhodné priestory,“ vyjadril sa hovorca trnavskej radnice Pavol Tomašovič. Počet objektov ešte nie je finálny, počas putovania výstavy autori vytvoria ešte minimálne päť panelov.
Nezisková organizácia BonArt združuje umelcov východnej a strednej Európy od roku 2001. Jej štatutárny zástupca Mykola Biloshytsky s manželkou Oksanou Lukomskou prišli z rodného Kyjeva na Slovensko pred pätnástimi rokmi. Výstava Memory zone 1968 je podľa Biloshytského „pohľadom z druhej strany.“ Jej cieľom je aj vyvrátiť mýtus o umení z Ukrajiny. „Podľa niektorých ľudí všetko, čo je z Ukrajiny, je tak trochu okupačné,“ skonštatoval Biloshytsky.