Na Sme.sk od začiatku augusta uverejňujeme kompletné vydania denníka Smena z augusta 1968. Z dnešného vydania spred 40 rokov vyberáme rozhovor s Vladimírom Mečiarom, dnes predsedom Hnutia za demokratické Slovensko, v tom čase predsedom Okresného výboru Československého zväzu mládeže v Žiari nad Hronom.
Myslíte, že bolo správne založiť jednotnú a jedinú organizáciu mládeže v roku 1949 u nás? (Prečo áno, prečo nie?)
— Jednotnú — áno, jedinú — nie. Jednota je objektívnou potrebou mládežníckeho hnutia.
Neodsudzujem vznik organizácie v r. 1949 takej, ako sa nám zachovala do roku 1968, lebo jej vznik podmienila vnútropolitická a medzinárodná situácia tých rokov a úroveň predstáv a poznania princípov výstavby socializmu a z toho odvodených predstáv v mládežníckej organizácii. Odsúdenie však zasluhuje spoločenský systém a jeho nositelia aj v organizácii mládeže, ktorí nereagovali na nové potreby mladých ľudí ani vtedy, keď sa tieto dostali jednoznačne na povrch. Stupeň "ujednotenia" v ČSZM vytváral z pestrej palety záujmov, vekových, sociálnych skupín a záujmových združení v posledných rokoch jednotvárnu šedú masu. Tak sa stále viacej a vedome stával organizáciou "pre mládež", alebo "na mládež" a nie organizáciou mládeže.
Mal a má ČSZM všetky predpoklady, aby mohol úspešne reprezentovať mládežnícke hnutie u nás? Ak nie, čo mu v tom bránilo a bráni?
— Nemal, nemá, ale môže mať pri splnení určitých predpokladov, ktoré pôsobia aj mimo organizácie. Za najdôležitejšie považujem:
— samostatnosť organizácie s jej právnymi a politickými zárukami, bez podriadenia alebo závislosti od iných spoločenských, politických a štátnych organizácii. Akákoľvek závislosť znižuje možnosť oponovania alebo určitej rebélie tam, kde oponovať a rebelovať treba,
— priamy podiel na politickej a štátnej moci a reálnu možnosť jej tvorbe,
— vyhovujúcu materiálnu základňu, aby nemusela stáť pred dilemou: zarábať alebo organizovať záujmovú činnosť,
— existenciu zariadení — ústavu, úradu, strediska zabezpečujúceho neustále objektívne poznávanie potrieb, záujmov a postavenia mladých ľudi v spoločnosti. Myslím, že v máločom inom prevláda toľko subjektivizmu, náhodilosti a jednostrannosti ako v týchto otázkach. Takúto inštitúciu nepotrebuje len organizácia mládeže, ale aj štát a iné organizácie,
— pozitívny a integrujúci program organizácie s dynamickou organizačnou štruktúrou a s pružnými zásadami vzťahov,
— schopných vodcov, nositeľov programu, ľudí, ktorí dávajú záruku jeho realizácie. Zatiaľ platí, že chceme robiť politiku, ale máme málo politikov, máme demokraciu, ale málo demokratov.
Celé noviny z 20. augusta 1968
Ďalšie noviny z augusta '68
Ktoré potreby a záujmy mládeže sú v súčasnosti najvýznamnejšie, aby ju združovali do mládežníckych organizácií?
— Je to najmä zápas za predpokladu na vytváranie a formovanie mládežníckeho hnutia, dôsledné oddelenie sa od starého politického systému, vplyv na vnútorné usporiadanie štátu, spolupartnerstvo so štátnymi, politickými, a spoločenskými organizáciami a reprezentácie mládeže v nich, aby mládež nemala len lepšie sociálne podmienky ako predchádzajúca generácia, aby mala sociálnu istotu, aby sa likvidovali rozpory medzi právami ľudí, ktoré spoločnosť deklaruje a ktoré skutočne vytvára. Osobitnou skupinou sú sociálne problémy, problémy mladých manželstiev, aj užšie špecializované záujmy mládeže, spoločné niekoľkým sociálnym skupinám, a nie nakoniec reprezentácia mládeže Slovenska v republike a v zahraničí.
Aký je váš názor na vytváranie samostatných organizácií mládeže podľa sociálnych, záujmových, vekových skupín a národnostných menšín a ako si predstavujete ich spoluprácu?
— Mladým ľudom ide predovšetkým o to, čo im organizácia dá. Toto je podstatné pri tvorbe programu a štruktúry organizácie alebo organizácií. Ak sa aj v nových organizáciách budú ľudia stretávať so starými problémami, tak sa zmeni len forma. Vývin smeruje jednoznačne a objektívne k potrebe vnútornej diferenciácie v mládežníckom hnutí a povedie určite k vytvoreniu samostatných organizácii podľa sociálnych a záujmových skupín. Štruktúra a program organizácie sú dialekticky späté, ale prioritné postavenie majú programové ciele.
V súčasnosti sa formuje a vytvára nový systém politických a hospodárskych vzťahov v štáte. Pre mládežnícku organizáciu z toho vyplýva prvoradá úloha: zabezpečiť mladým ľudom miesto a záruky ich uplatnenia v tomto novom systéme — podiel na tvorbe politickej a štátnej moci. Ide najmä o tlak mimo organizácie, ktorý vyžaduje organizačnú i akčnú jednotu všetkých mladých ľudí. Vytvorenie nových zväzov si vyžiada riešenie kádrových, materiálnych a organizačných problémov. Federatívna mládežnícka organizácia je potrebná. Vychádzajúc z horeuvedených skutočnosti a získaných poznatkov z práce ČSZM odporúčam, aby stredoškoláci, učni, pracujúca mládež a dedinské organizácie v záujme svojej akcieschopnosti dočasne ostali v jednej organizácii s vnútorne diferencovaným riadením tak, aby ich rady mali právomoc terajšieho pléna vo svojej sociálnej skupine. Neskoršie by mohlo dôjsť k vytvoreniu samostatných zväzov tak, ako si budú utvárať podmienky. Štruktúru považujem za vnútornú záležitosť organizácie. Aj spolupráca organizácii mládeže je vnútornou záležitosťou a vždy vecou rovnocenných partnerov. Najprv treba vedieť, akí partneri budú a potom možno vyjadriť názor na ich spoluprácu.
KSČS v Akčnom programe vyhlásila, te upúšta od priameho vedenia zväzu mládeže. Aké by mali byť v budúcnosti vzťahy medzi KSČS ako vedúcou silou v spoločností a mládežníckym hnutím?
— Vzťah strany a mládežníckej organizácie by mal byť vzťahom dvoch partnerov. Formy tohto vzťahu závisia od konkrétnych podmienok. Obrazne povedané, tento vzťah by mal byť vzťahom mladšieho a staršieho brata v dobrej rodine. U nás mladých pôjde o pochopenie poslania a cieľov strany, neformálnu podporu, vytvorenie určitého priestoru na oponovanie v niektorých otázkach a o zachovanie si vlastnej tváre nášho hnutia. Mládežnícka organizácia nemôže byť komunistickou stranou mládeže, ani jej kópiou vo formách práce. Na druhej strane aj od komunistov treba, aby sa neustále mladým ľuďom venovali a uvedomili si, že vzťah strany a mládeže nie je raz navždy daný a že závisí od vzťahu komunistov k nim.
Podporujete požiadavky na vytvorenie Ministerstva pre mládež? Ak áno, aké úlohy by malo plniť?
— Podporujem. Jeho úlohou by mala byť starostlivosť o sociálno-kultúrne podmienky života mladých ľudí, tvorba návrhov zákonných záruk, iniciatíva a koordinovanie činnosti s ostatnými orgánmi v otázkach dotýkajúcich sa mládeže a vytvárania príslušných nižších článkov tohto orgánu.
Anketu vedie: Edo IVANČÍK a Pavol LUMEN
Autor: Smena

Beata
Balogová
