Bratislava 20. augusta (TASR) Verejný poriadok v mestách a obciach by mali po novom zabezpečovať záchytné izby. Vláda SR totiž dnes schválila novelu zákona o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov a o zriaďovaní a prevádzke protialkoholických záchytných izieb.
Izbu bude môcť mesto alebo obec zriadiť všade tam, kde si to bude vyžadovať spoločenská situácia v dôsledku častého rušenia verejného poriadku a násilností pod vplyvom alkoholu. Obce a mestá ako zriaďovatelia si budú môcť zriadiť záchytnú izbu ako zariadenie obce alebo súkromnou organizáciou prevádzkové zariadenia po dohode s príslušnou obcou.
V záchytnej izbe nie je podľa novely potrebný lekár. Ten pred umiestnením osoby do záchytnej izby posúdi zdravotný stav občana, ktorý má byť v nej umiestnený. V prípade, že bude mať podozrenie na otravu alkoholom, zranenie alebo inú poruchu zdravia, ktorá si vyžaduje odborné lekárske ošetrenie, lekár rozhodne o jej odoslaní do nemocnice.
Prepravu osoby do záchytnej izby bude zabezpečovať prevádzkovateľ. Orgány Policajného zboru totiž nedisponujú takými motorovými vozidlami, ktoré by boli prispôsobené a aj hygienicky vybavené tak, aby sa po prevoze opitého občana, ktorý znečistí priestor motorového vozidla, mohlo dôkladne očistiť, prípadne vydezinfikovať.
Novela tiež upravuje spracúvanie osobných údajov o osobe umiestnenej v záchytnej izbe. Spôsob a výšku financovania prevádzky izby si obec upraví vlastným všeobecne záväzným nariadením vydaným zastupiteľstvom.
Novela zákona ďalej upravuje postup detekcie alkoholu, omamných látok a psychotropných látok u vodičov ako predpoklad vyvodenia zákonom stanovených sankcií voči osobe. V predloženom návrhu sú zadefinované maximálne povolené hodnoty obsahu alkoholu v krvi, resp. miligramu etanolu na liter vydýchnutého vzduchu vodiča dychovou skúškou prístrojom.
Novela tiež definuje postup pri detekcii na prítomnosť omamných látok a psychotropných látok u vodiča príslušníkom Policajného zboru až po potvrdenie požitia omamnej látky alebo psychotropnej látky, a to laboratórnym vyšetrením realizovaným v toxikologických laboratóriách zo vzorky krvi odobratej v zdravotníckom zariadení.