BRATISLAVA. Vodiči na slovenských cestách budú môcť zrejme beztrestne šoférovať s malým množstvom alkoholu v tele. Vyplýva to z návrhu novely zákona, ktorý dnes schválila vláda.
Ak predlohu schváli aj parlament, policajti budú od januára šoférov posudzovať v praxi prísnejšie. Smerom nadol sa totiž posunie v súčasnosti rešpektovaná miera alkoholu. Ministerstvo zdravotníctva v návrhu vyšlo v ústrety názorom odborníkov, podľa ktorých možno "nafúkať" napríklad aj po nealkoholickom pive, požití liekov, zjedení niektorých potravín či použití ústnej vody.
Bez sankcie by mali skončiť po novom vodiči, ak im namerajú pri dychovej skúške zhruba do 0,2 promile alkoholu. Niektorí ľudia by sa tak zrejme vyhli trestu napríklad po vypití malého piva. V súčasnosti polícia nepokutuje podľa Viktora Plézela z policajného prezídia vodičov, ktorým namerajú do 0,3 promile alkoholu v dychu.
"My už v súčasnosti rešpektuje stanovisko tých špecialistov a lekárskych odborníkov, ktorí vravia, že hranica 0,3 promile, to už môže vyprodukovať aj samotný organizmus," poznamenal Plézel. Tvorcovia zákona tiež argumentovali, že navrhované dovolené množstvo alkoholu vyjadruje aj možnú odchýlku prístroja.
Ľubomír Okruhlica z Centra pre liečbu drogových závislostí si myslí, že tolerovaná hranica neovplyvní významne schopnosť vodičov riadiť motorové vozidlo. "Nie je účelom, aby (vodiči) mohli piť malé množstvá alkoholu pred jazdou tesne alebo dokonca počas jazdy, ale je to na to, aby neboli sankcionovaní ľudia, ktorí nepožili alkoholické nápoje," povedal ČTK Okruhlica.
Podľa odborníkov sa však nedá zovšeobecniť, po akom množstve alkoholu si môžu ľudia sadnúť za volant bez obavy. U každého je to totiž individuálne, povedal Okruhlica. Odporučil tiež vodičom, aby si zakúpili prístroje na meranie alkoholu, ak chcú mať istotu, že im nezistia alkohol.
Isté množstvo alkoholu tolerujú už v súčasnosti niektoré európske krajiny.
Ministri sa neobávajú negatívnych následkov
Ministri vnútra a zdravotníctva Robert Kaliňák a Richard Raši sa neobávajú, že by zvýšenie prípustnej hladiny alkoholu v krvi z nula na 0,2 promile spôsobilo u vodičov väčší záujem o požitie alkoholických nápojov predtým, ako sadnú do auta.
Kaliňák pripomenul, že ide o štandardnú toleranciu, ktorú určili aj lekárski experti, keďže pri takom malom množstve nie je ovplyvnená schopnosť človeka riadiť motorové vozidlo. Dodal, že doteraz sa v praxi uplatňovalo nepísané pravidlo, ktoré sa zaviedlo ešte za jeho predchodcu Ivana Šimka. Test bol teda pozitívny v prípade, ak nameraná hodnota presiahla pri dychovej skúške 0,3 promile.
Podľa šéfa rezortu zdravotníctva sa táto novela zákona o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov robila na návrh hlavného odborníka. Vysvetlil, že v mnohých prípadoch bola preukázaná prítomnosť alkoholu 0,1 až 0,2 promile nie však po jeho použití, ale po konzumácii iných jedál.
Poukázal na to, že vo Švédku je táto povolená hranica na úrovni 0,2 a vo Veľkej Británii až 0,8. "Chceli sme sa vyhnúť tomu, aby vodič hneď po konzumácii dvoch nealkoholických pív v niektorých prípadoch nafúkal," zdôraznil.
Pri psychotropných a omamných látkach zostáva tolerancia nulová, "pretože akákoľvek psychotropná látka v akomkoľvek množstve môže ovplyvniť pozornosť a riadenie vodičov", konštatoval Raši.