Na pôde Domu Matice slovenskej (MS) sa stretli zakladajúci členovia z oblasti Šamorína, Dunajskej Stredy, Komárna, Galanty, Levíc, Nitry a Nových Zámkov, ktorí rokovali o okruhoch pôsobnosti OZ.
Naším cieľom je pripravovať občianske iniciatívy na podporu slovenskej kultúry, identity, vzájomného spolunažívania a občianskej tolerancie na jazykovo zmiešaných územiach Slovenska. Máme podporu z Rimavskej Soboty a Lučenca i iných okresov južného Slovenska, povedal predseda prípravného výboru Stanislav Bajaník. Dodal, že v regióne vytrvalo dochádza k diskriminácii pozícií Slovákov, štátneho jazyka, slovenskej kultúry a školstva. Je nutné, aby ľudia, ktorí tu žijú a sú ochotní pripravovať iniciatívne návrhy a informácie pre štátne orgány a samosprávu, takto aj konali, povedal Bajaník. OZ sa po zaregistrovaní chce stať partnerom ďalších OZ, zaoberajúcich sa národnou kultúrou, i iných etnických štruktúr.
Názov si nové OZ vybralo na základe myšlienky, že spolužitie je založené na vzájomnej tolerancii, no nie na ujmu Slovákov a slovenských potrieb. "Rešpektujeme medzinárodnú chartu regionálnych a menšinových jazykov a ďalšie dokumenty, ale žiadame, aby sa ústavnosť dodržiavala aj smerom k väčšinovému národu. Preto ako občania, ktorí s týmito problémami žijeme a mapujeme ich, prichádzame s návrhom OZ, povedal predseda prípravného výboru.
OZ Za slovenský juh žijeme tu spolu si v návrhu hlavných okruhov svojho pôsobenia vytýčilo aj ochranu slovenského kultúrneho dedičstva, popri spolupráci s regionálnou štátnou správou a samosprávou aj spoluprácu s NR SR a štruktúrami Európskej únie. Svoju činnosť chce OZ začať v septembri v rámci osláv 160. výročia prvej Slovenskej národnej rady. Sídlom OZ má byť Dunajská Streda.
Bajaník predpokladá, že myšlienka a program OZ obyvateľov regiónov, ale i celého Slovenska osloví a budú mať záujem o spoluprácu. Dodal, že jeho vznik nepodmienila výzva predsedu vlády SR Roberta Fica na etablovanie Matice slovenskej práve do južných regiónov. Spoluprácu s MS však nevylúčil, OZ by ju privítalo. Rovnako ako s ďalšími subjektmi. No my sme normálny, samostatný subjekt, dodal Stanislav Bajaník.