DUNAJSKÁ STREDA 20. augusta (SITA) - Hlásame princíp vzájomnej tolerancie, nie však na ujmu slovenských potrieb, povedal dnes na tlačovej konferencii v Dunajskej Strede hovorca Matice slovenskej Stanislav Bajaník.
Uviedol to po prvom pracovnom stretnutí, na ktorom rokovali o príprave založenia nového občianskeho združenia Za slovenský juh – žijeme tu spolu. Na dnešnom dunajskostredskom prípravnom fóre sa zúčastnili aj zástupcovia z regiónu Šamorína, Komárna, Nitry, Galanty, Levíc, Rimavskej Soboty, Močenku. Nové združenie, ktoré má byť zaregistrované najneskôr do októbra, bude sídliť s Dunajskej Strede.
Potrebu združenia na Žitnom ostrove S. Bajaník odôvodnil tým, že podľa neho dochádza k diskriminácii tunajších Slovákov v oblasti štátneho jazyka, školstva a kultúry. Pre tlačovú agentúru SITA potvrdil, že o zakladaní nového združenia sa rozhodlo ešte vo februári v Komárne, a nie po tom, čo premiér Robert Fico verejne vyzýval Maticu slovenskú na zosilnenie svojej prítomnosti na juhu Slovenska, kde vačšinu obyvateľstva tvoria Maďari.
Podľa S. Bajaníka nové združenie nereprezentuje Maticu slovenskú, ale kto chce, môže s nimi spolupracovať z celého Slovenska, takisto ani členstvo nie je viazané na južné Slovensko. Dementoval, že by ohlásenie založenia združenia načasovali na dnešný štátny sviatok Maďarskej republiky. Podľa S. Bajaníka si 20. august vybrali preto, lebo pripadá na predvečer 40. výročia okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy. Ako však podotkol, rešpektuje Svatého Štefana ako maďarského panovníka, avšak nebol tu on prvým kráľom.
Podľa dokumentov prípravného výboru cieľom nového združenia je organizovať občianske iniciatívy na podporu slovenskej kultúry, školstva, identity, spolunažívania, spoločné interetnické aktivity na citlivých jazykovo zmiešaných územiach SR a poskytovať vláde SR, NR SR, ďalším štátnym a samosprávnym orgánom, štruktúram Európskej únie, zahraničiu a širokej verejnosti informácie o stave dodržiavania národných a ľudských práv, medzinárodných dohôd pri ochrane štátneho jazyka na jazykovo zmiešaných územiach SR.