Bratislava 20. augusta (ČTK) - Napriek tomu, že Slovensko nepatrí medzi prímorské krajiny, bude chrániť potopené stavby či lode. Návrh na ratifikáciu dohovoru o ochrane kultúrneho dedičstva pod vodou Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) z roku 2001 dnes podporila vláda. Podľa ministerstva kultúry tak Slovensko podporí ochranu pamiatok iných krajín a nové možnosti získajú aj archeológovia.
"Je predpoklad, že naši archeológovia budú v prípade ratifikácie skôr akceptovaní pri vytváraní medzinárodných kolektívov pre výskum pod vodou v Balte, Jadrane, Stredomorí alebo kdekoľvek inde," povedal ČTK hovorca ministerstva kultúry Jozef Bednár.
Podľa hovorcu sa v súčasnosti slovenskí bádatelia pamiatkam pod vodou vo väčšom rozsahu nevenujú. Ich prioritou je záchrana nálezov v trasách diaľnic či rýchlostných ciest.
Dohovor zatiaľ podpísalo 17 krajín ako napríklad Mexiko, Nigéria, Panama, z Európy ho zatiaľ prijalo Španielsko, Portugalsko, Chorvátsko, Bulharsko a Ukrajina. Na Slovensku ešte dokument musí odobriť parlament a podpísať prezident.
Bednár pripustil, že prímorské štáty pristupujú k schvaľovaniu dokumentu opatrnejšie pre svoje komerčné aktivity v morských vodách. Podľa neho by ho však Slovensko malo podpísať, aby podporilo krajiny, pre ktoré sú takéto zmluvy potrebné.
Kultúrne dedičstvo pod vodou zahŕňa napríklad stavby, konštrukcie, budovy, artefakty a ľudské pozostatky, plavidlá, lietadlá či predmety predhistorického charakteru.
Slovensko už podpísalo dohovory o ochrane svetového kultúrneho a prírodného dedičstva, architektonického dedičstva Európy či archeologického dedičstva. Slovenskí odborníci v súčasnosti pracujú na viacerých zahraničných náleziskách, napríklad v Kuvajte, kde expedíciu Slovákov čaká piata sezóna pôsobenia.
him prl fil