BRATISLAVA 20. augusta (SITA) - Dve tretiny žiakov základných škôl sa denne stretávajú s kultúrnou odlišnosťou. Rovnaký počet je otvorený kultúrnej rozmanitosti. Vyplýva to z prieskumu Nadácie otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation (NOS – OSF) s názvom Postoje žiakov základných škôl ku kultúrne odlišným skupinám, ktorý pre nadáciu pripravilo Centrum pre výskum etnicity a kultúry. Jeho výsledky agentúre SITA poskytol Ondrej Starinský z NOS - OSF.
Žiaci podľa prieskumu pozitívnejšie vnímajú tzv. nové menšiny (komunity), ktoré vznikajú v dôsledku nedávnej migrácie, než "staré", pôvodne usadené. Napríklad približne 63,3 percenta mladých respondentov si myslí, že Maďari by mali hovoriť na verejnosti výlučne po slovensky a po maďarsky by sa mali rozprávať len doma. "Ukázalo sa tiež, že pohľad mladých ľudí na Rómov je výraznejšie negatívne stereotypizovaný než na iné kultúrne odlišné skupiny," upozornil prieskum.
Celková úroveň znalostí o menšinách sa podľa prieskumu ukázala ako veľmi nízka. Prieskum tiež ukázal, že znalosti nepôsobia úplne jednoznačne na formovanie postojov. Dôležitú úlohu zohráva najmä rodinné prostredie (vzdelanie rodičov, etnická alebo kultúrna heterogenita v rodine) a osobné skúsenosti (priatelia, pobyty v zahraničí).
Prieskum je súčasťou vytvorenia koncepcie multikultúrnej výchovy pre základné školy, ktorá bude od septembra zavedená na školách ako tzv. prierezová téma. Nadácia na nej spolupracovala spolu s ďalšími 52 subjektmi (mimovládne organizácie, univerzity, verejné inštitúcie a štátna správa). Pre približne 60 percent žiakov ôsmych a deviatych ročníkov je multikultúrna výchova úplne neznámym pojmom. "Aj tí, čo o nej niečo vedia, ju poznajú skôr z médií ako zo školy," uvádza prieskum.
Multikultúrna výchova by mala byť kombináciou viacerých výchovných a vzdelávacích metód a foriem. Podľa prieskumu by žiaci skôr uprednostnili mimoškolské aktivity (kultúrne podujatia, výstavy, koncerty) a stretávanie sa s cudzincami, ktorí žijú na Slovensku.
Prieskum sa uskutočnil v marci a apríli na vzorke 955 žiakov ôsmeho a deviateho ročníka základných škôl. Jeho cieľom je pomôcť efektívnemu zavádzaniu multikultúrnej výchovy do výchovno-vzdelávacieho systému. Základným cieľom bolo zistiť, ako žiaci základných škôl vnímajú konkrétne kultúrne odlišné skupiny (či už „staré“ alebo nové menšiny), aké majú postoje a aké skúsenosti s kultúrnou odlišnosťou.