Bratislava 21. augusta (TASR) - Záujem Slovákov o štúdium v zahraničí v rámci programu Erasmus zatiaľ narastá. Najpočetnejšie je zastúpené štúdium národných jazykov, literatúry a prírodných vied, histórie, technických a inžinierskych vied, ekonómie, humanitných a medicínskych vied. "O filologické študijné zameranie majú záujem nielen lingvisti, ale aj nelingvisti pre zdokonalenie svojich jazykových zručností," uviedla pre TASR hovorkyňa Ministerstva školstva (MŠ) SR Dana Španková.
Na štipendijné pobyty do zahraničia sa v tomto školskom roku hlási 387 záujemcov. "Z toho je 349 študentov, doktorandov, vysokoškolských pedagógov a 38 stredoškolákov," vysvetlila. V rámci programu DAAD, ktorý organizuje MŠ, SAV a Nemecká akademická výmenná služba, zameraného na zintenzívnenie vedeckej spolupráce, bolo poskytnutých 52 štipendií.
V minulom školskom roku študovalo podľa priebežných správ na zahraničných vysokých školách v rámci Programu celoživotného vzdelávania (PCŽV) a sektorového programu Erasmus 1796 študentov. Z toho bolo 1553 študentov vyslaných na štúdium a 243 študentov išlo na stáž. Presné počty študentov, ktorí v školskom roku 2007/2008 vycestovali cez program Erasmus, však budú podľa hovorkyne známe po predložení záverečných správ škôl do 31. októbra. K 14. marcu poslali slovenské vysoké školy národnej kancelárii PCŽV na školský rok 2008/2009 2004 prihlášok na mobilitu študentov a 465 študentov žiada o stáž. "Väčší záujem majú o štúdium na vysokých ako na stredných školách. V rámci celoživotného vzdelávania majú študenti oveľa väčší záujem o vycestovanie, čo však vyplýva zo samotného zamerania Erasmu, v ktorom je mobilita kľúčovou aktivitou," dodala Španková.
Stredoškoláci môžu študovať v Maďarsku a Francúzsku. V Maďarsku študuje v rámci výmenných pedagogických stáží 15 stredoškolákov, vo Francúzsku je to 12 študentov na 3-ročnom štúdiu v Bordeaux a 11 študentov na 2-ročnom štúdiu na United World Colleges. Žiaci stredných škôl študujú v rámci programu Leonardo da Vinci v trvaní 2 39 týždňov. "Prihlášky si však nepodávajú ako jednotlivci, ale podáva ich oprávnená inštitúcia ako projekt, na ktorý musí mať aj zahraničných partnerov," zdôraznila.
Pre študentov, budúcich učiteľov cudzích jazykov, je určená aktivita Comenius Asistenti. V rámci programu môžu absolvovať 3- až 8-mesačné stáže na školách v krajinách Európskej únie a ostatných krajinách, ktoré sa zúčastňujú na PCŽV. "Asistenti vyučujú na školách v cudzom jazyku, ktorý nie je ich materinským jazykom. Mobility študentov sa uskutočňujú v zmysle medzinárodných zmluvných dokumentov a programov CEEPUS, Akcia Rakúsko Slovensko, Vyšehradský fond, DAAD, Fulbrightova komisia.