Bratislava 21. augusta (TASR) - Slovenská republika od roku 2006 nezvyšuje percentuálny podiel financií vyčlenených na oficiálnu rozvojovú pomoc, ale naopak znižuje. Podľa Zuzany Krátkej z Platformy mimovládnych rozvojových organizácií (MVRO) sa tak vzďaľuje od plnenia svojich záväzkov.
Tie Slovensku vyplývajú z členstva v EÚ a OECD, ale tiež z akceptácie Miléniovej deklarácie a Miléniových rozvojových cieľov. V zmysle nich by SR mala zvýšiť oficiálnu rozvojovú pomoc do roku 2010 na 0,17 percenta hrubého národného dôchodku (HND) a do roku 2015 na 0,33 percenta HND. V roku 2007 bolo na rozvojovú pomoc poukázaných 1,6 miliardy Sk (50 miliónov eur), čo predstavuje 0,093 percenta HND.
Ak by teda SR mala splniť záväzky, musela by podľa Krátkej už o dva roky najmenej zdvojnásobiť príspevky na rozvojovú pomoc z terajších 1,6 miliardy na približne 3,2 miliardy Sk (110 miliónov eur) pri predpokladanom päťpercentnom ročnom náraste HND.
Ako uviedla Krátka, záväzky nie sú vymožiteľné ani sankcionovateľné. Hovorí o nich ako o proklamácii záujmu a snahy o zvyšovanie pomoci voči rozvojovým krajinám. "V každom prípade ako tí, ktorým bolo v minulosti pomáhané, ako člen globálneho sveta, tak by bolo minimálne zodpovedné správať sa ako zodpovedný člen komunity," uviedla pre TASR.
Rozvojovú pomoc Slovenska koordinuje MZV SR v rámci programu oficiálnej rozvojovej pomoci (ODA) a mimovládne rozvojové organizácie. Oficiálna rozvojová pomoc je súčasťou slovenskej zahraničnej politiky od roku 2003. MZV každoročne pripravuje Národný program ODA.
Miléniovú deklaráciu prijalo v roku 2000 na Miléniovom summite celkovo 189 svetových lídrov, neskôr ju akceptovali ďalší. Deklarácia definuje osem Miléniových rozvojových cieľov. Ich posolstvom je celosvetová snaha o výrazné zníženie extrémnej chudoby. Patrí medzi ne napríklad zredukovanie extrémnej chudoby a hladu, presadzovanie rovnosti pohlaví a podpora žien, zníženie úmrtnosti detí či boj proti HIV/AIDS, malárii a ďalším chorobám.
sop ed