PRAHA 21. augusta (SITA - od vyslanej redaktorky Dany Jancovej) - Premiéri Česka a Slovenska sa nezhodujú v názore na vojnový konflikt v Gruzínsku. "Líšime sa v hodnotení historického vývoja toho, k čomu tam došlo," zhrnul rozpory po rokovaní s Robertom Ficom v Prahe predseda českej vlády Mirek Topolánek.
Obaja sú za zachovanie územnej integrity Gruzínska a stiahnutie ruských vojsk na pozície pred vojnovým konfliktom. Česko je pripravené poslať vojakov do prípadnej mierovej misie, v stredu uvoľnilo 150 mil. českých korún na humanitárnu pomoc.
"Je to jasný pokus vraziť klin medzi nás," reagoval slovenský premiér na otázku televízie Markíza o Gruzínsku. Fico zdôraznil, že postoj slovenskej vlády je dostatočne známy. Mala by sa povedať pravda, čo bolo na začiatku konfliktu, čo mu predchádzalo. Fico už pred týždňom vyhlásil, že nevidí situáciu čierno-bielo, "pretože niekto provokoval a vieme, kto provokoval." Územnú celistvosť Gruzínska však bude slovenská vláda podporovať rovnako ako v prípade Srbska, kde neuznala odtrhnutie Kosova.
Český premiér sa jasne vyslovil za členstvo Gruzínska v Severoatlantickej aliancii. To, že v Bukurešti nedostalo pozvánku do NATO, je podľa neho jedným z dôvodov eskalácie konfliktu na Kaukaze. Dohodnúť sa na pozvánke podľa neho nebude ľahké ani na decembrovom summite NATO, ktorý má prehodnotiť situáciu v Gruzínsku. Premiér Fico sa v odpovedi o budúcnosti Gruzínska v aliancii vyhol. Každá organizácia má podľa neho svoje podmienky. Ak ich bude krajina plniť a jej vstup bude vyhovovať členom organizácie, tak do nej vstúpi. Ficov postoj je blízky českému prezidentovi Václavovi Klausovi. Ten rovnako ako Fico vyhlásil, že ak nepovieme pravdu, kto konflikt začal a čo ním sledoval, nebude možné nájsť spravodlivé a trvalé riešenie. Ficovmu názoru sa približuje aj partnerská ČSSD. Predseda Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Miloslav Vlček, s ktorým sa Fico dnes popoludní stretne, o konflikte 14. augusta podľa ČTK povedal: "Tí istí politici, ktorí nerešpektovali územnú celistvosť a suverenitu Srbska, teraz vyzývajú Rusko, aby rešpektoval územnú celistvosť a suverenitu Gruzínska. Tí istí politici, ktorí poukazovali na právo albánskej väčšiny v Kosove na vlastný štát, teraz spochybňujú ešte dominantnejšiu väčšinu Juhoosetov na ďalekosiahlu autonómiu, prípadne nezávislosť či pripojenie k Severnému Osetsku a Ruskej federácii."
Mirek Topolánek vidí v ruskom zásahu v Gruzínsku istú paralelu so vstupom vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v auguste 1968. Tak, ako vtedy Sovietsky zväz, tak teraz Ruská federácia ukázali, že budú chrániť svoje sféry vplyvu aj vojenskou silou. Vstup do Gruzínska je ešte menej adekvátny ako do vtedajšieho Československa, pretože Gruzínsko je slobodným demokratickým štátom a Československo bolo totalitou.
es;jj;bl