Bratislava 21. augusta (TASR) - Školské vzdelávacie programy prinášajú väčší priestor aj pre rozvojové vzdelávanie. Cieľom takéhoto vzdelávania je zvyšovať povedomie o rozvojových témach na Slovensku.
"Novým školským zákonom dostali školy možnosť, autonómiu v určovaní si v samotnom školskom vzdelávacom programe, o aký obsah, nové témy, chcú obohatiť svoje vzdelávanie," uviedol pre TASR riaditeľ sekcie celoživotného vzdelávania Ministerstva školstva SR Boris Sloboda.
Podľa Kataríny Kováčovej zo Slovenskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu je rozvojové vzdelávanie aktívnym procesom, pri ktorom sa ľudia učia hodnotám solidarity, rovnosti, zbližovania a spolupráce. Učia sa tak porozumieť príčinám, ako aj dôsledkom globálnych problémov a chápať potrebu osobnej zainteresovanosti a zodpovedného konania.
Rozvojové vzdelávanie má v rámci vyučovania svoje miesto už aj v súčasnosti. Podľa Slobodu sa týka najviac predmetov ako občianska náuka, náuka o spoločnosti, etická výchova, dejepis či zemepis a to predovšetkým na konci druhého stupňa ZŠ a v stredoškolských predmetoch.
"MŠ SR v roku 2007 podporilo prostredníctvom svojich regionálnych metodických pedagogických centier ďalšie vzdelávanie pedagógov a riaditeľov základných a stredných škôl v oblasti globálneho rozvoja vzdelávania," vysvetlil Sloboda.
Viac než 1100 pedagogických zamestnancov tak prešlo piatimi základnými modulmi globálneho rozvojového vzdelávania. V praxi to znamená, že sa oboznámili s problematikou globálnych problémov, získali nástroje a metodické pomôcky, publikácie, akým spôsobom môžu rozvojové vzdelávanie na školách ďalej podporovať.
Rozvojové vzdelávanie podľa Kováčovej povzbudzuje ľudí, aby sa vzdelávali a konkrétne konali napríklad ako dobrovoľníci alebo s finančnou podporou verejných zbierok či podporou neziskových rozvojových organizácií a ich programov. Podľa Slobodu sa ministerstvo snaží, aby dostali rozmer rozvojového vzdelávania všetky predmety.