Hasiči zasahovali na banskobystrickej hlavnej železničnej stanici. Z odstaveného vlaku smerujúceho z Moravy do Maďarska unikala kyselina dusičná. Pravdepodobným dôvodom úniku kyseliny bol zle dotiahnutý, alebo pokazený ventil.
BANSKÁ BYSTRICA . Policajti a hasiči uzavreli v piatok ráno hlavnú stanicu v Banskej Bystrici. Z nákladného vlaku, ktorý smeroval z Ostravy do Maďarska, unikala kyselina dusičná. Kyselina nikoho nezranila. Pravdepodobným dôvodom úniku bol zle dotiahnutý, alebo pokazený ventil na jednej z cistern.
Hasiči tvrdia, že pri úniku kyseliny dusičnej hrozí pri vdýchnutí poleptanie slizníc a pri špecifických okolnostiach aj výbuch.
Železničiari, ktorí pracovali ráno okolo siedmej hodine na železničnej stanici, si všimli, že z ventilu na cisterne sa dymí. Okamžite zavolali políciu a hasičov. Prevádzku na hlavnej stanici obmedzili na približne dve hodiny.
„Vlak, ktorý prišiel od Žiliny, stál na desiatej koľaji. Kyselina unikala cez poistný prepúšťací ventil," hovorí veliteľ zásahu, hasič Ján Ťurek.
Hasiči oblečení v špeciálnych protichemických oblekoch najprv zisťovali, či sa cisterna neprehrieva. Potom spolu so železničiarmi cisternu odpojili od vlakovej súpravy a odtiahli ju na bezpečné miesto, mimo osobnú stanicu.
„Našou hlavnou úlohou bolo dostať cisternu mimo stanice a z dosahu blízkeho veľkého obchodného centra. Potom sme cisternu ochladzovali a riešili ventil," dodal Ťurek.
Banskobystrický únik kyseliny dusičnej je už druhý počas troch dní. V stredu unikala kyselina aj na železničnej stanici v Trebišove. Vlak smeroval do Maďarska.
Kyselina dusičná je silná žieravina. Jej výpary leptajú pokožku a sliznice. Pri styku s horľavými látkami dochádza k samovznieteniu, niekedy aj k výbuchu. Používa sa pri výrobe výbušnín, ale aj hnojív, farieb a liekov.
Poškodenie zdravia sa prejavuje pálením oči, nosnej a hrtanovej sliznice, dráždivým kašľom, zvracaním, útlmom a zastavením dýchania. Pri požití silnými bolesťami v zažívacom trakte. Ľudia môžu dostať šok.
Koncentrovaná kyselina dusičná je bezfarebná až žltohnedá nehorľavá, štipľavo páchnuca kvapalina so silne leptavými účinkami. Pôsobením svetla hnedne, na vzduchu dymí. Je stála len v zriedenom stave. Pary sú ťažšie ako vzduch.

Beata
Balogová
