Obyvatelia i návštevníci Čadce sa môžu tešiť na sprievod mestom v historických kostýmoch, vystúpenie sokoliarov, majstrov sekier a mečov, ukážky tancov, gotických krčiem a veselíc, vystúpenia akrobatov a komediantov či predvádzanie ľudových odevov. Nebude chýbať ani katova dielňa, streľba z historických lukov a kuší, výstava zbraní a brnení, rytierske hry pre deti i dospelých či razenie a predaj historických mincí - grajciarov.
Historickým vývojom Čadce od povýšenia na mestečko v roku 1778 až po súčasnosť prevedie návštevníkov mesta aj výstava, ktorú v sobotu sprístupnia v Kysuckom múzeu v Čadci. Cez faksimile dôležitých písomných dokumentov, trojrozmerné a plošné exponáty, mapy a plány, dobové fotografie, pohľadnice, tlač a ďalšie doklady sa budú môcť dozvedieť o dôležitých udalostiach v živote mesta za uplynulých 230 rokov, zoznámiť sa so spôsobom života jeho obyvateľov a ďalšími zaujímavosťami vo vývoji Čadce.
V Kysuckom múzeu v Čadci tiež v sobotu odhalia drôtenú sochu amerického astronauta slovenského pôvodu Eugena Andrewa Cernana. Pribudne k drôtenej soche v životnej veľkosti herca a rodáka z Kysúc Jozefa Krónera, ktorú nainštalovali v Galérii drotárie v sieni osobností Kysúc vlani v auguste. Autorom oboch sôch je umelecký drotár Ladislav Jurovatý.
Podľa informácií z internetovej stránky mesta pochádza prvá písomná zmienka o Čadci z roku 1554. O vyše 200 rokov malú osadu s vtedajším názvom Csattza s viac ako 2 000 obyvateľmi povýšili na mestečko. Výsadnú listinu o povýšení vydala panovníčka Mária Terézia 9. januára 1778 vo Viedni. Povýšenie prinieslo aj povolenie konať štyri výročné jarmoky ročne či týždenné trhy v meste.
Udelenie mestských výsad malo priaznivý vplyv na ďalší vývoj mesta, v ktorom sa stretávali trhovníci a kupci zo širokého okolia a došlo aj k značnému nárastu počtu obyvateľstva. Hlavným zdrojom obživy obyvateľov mestečka bola v tomto období poľnohospodárska výroba. Za 230 rokov sa mesto Čadca stalo administratívnym, kultúrnym, hospodárskym a vzdelanostným centrom horných Kysúc s vyše 26-tisíc obyvateľmi.