BRATISLAVA 22. augusta (SITA) - Slovenský parlament by mal prijať vyhlásenie k situácii na Kaukaze a Slovensko by sa malo na pôde NATO jasne postaviť proti členstvu Gruzínska v Severoatlantickej aliancii.
S takýmito požiadavkami dnes prišli Konzervatívni demokrati Slovenska (KDS), ktorých podporil aj člen KDH a známy obhajca Ruska Ján Čarnogurský. Podľa KDS vojnu vyprovokovalo Gruzínsko. “Prvé začalo strieľať Gruzínsko bez bezprostrednej príčiny, preto agresorom v tomto konflikte je Gruzínsko,” povedal na dnešnej tlačovej besede Čarnogurský s tým, že gruzínsky útok bol namierený proti civilistom v Južnom Osetsku. Podpora politických strán pre vyhlásenie je neistá, KDS návrh ešte neprediskutovalo s partnermi z parlamentu.
Gruzínsko podľa Palka porušilo medzinárodnú rusko-gruzínsku dohodu z roku 1992. Vyhlásenie, ktoré KDS dnes predložilo, má ďalej vyjadriť hlbokú ľútosť nad ľudskými obeťami na oboch stranách konfliktu. Parlament má vyhlásením požadovať stiahnutie vojsk na pozície pred vznikom konfliktu a Slovensko má podporiť princíp nemennosti hraníc. Podľa predstaviteľov KDS, ak by poslanci schválili vyhlásenie, vláda by sa ním mala riadiť v zahraničnej politike.
Člen KDS František Mikloško si myslí, že rovnako ako Slovensko dostalo v 90. rokoch stop pri vstupe do NATO, pretože nedostatočne garantovalo demokraciu, v súčasnosti by “stopku” malo dostať Gruzínsko. “Gruzínsko sa nebude správať zodpovedne, bude robiť politiku, ktorá bude hazardom,” upozorňuje Mikloško. Podľa neho, ak by Gruzínci vstúpili do aliancie, celé NATO by mohli svojou hazardnou hrou vtiahnuť do konfliktu. Tvrdí, že Gruzínsko musí najprv stabilizovať svoje správanie, aby vyhovovalo všetkým členom NATO.
Slovensko musí povedať NIE členstvu Gruzínska v NATO, apeluje Palko. Podľa neho “jednu vec máme naprosto v rukách”, ak povieme NIE, Gruzínsko nevstúpi do aliancie, pretože tá rozhoduje konsenzom. Platí to, čo odsúhlasia všetci členovia.
Američania robia nesprávnu zahraničnú politiku, upozorňuje Čarnogurský. Podľa neho Spojené štáty americké by mali zásadným spôsobom prehodnotiť svoje zahraničnopolitické postoje. “Konflikt okolo Južného Osetska je iba vrcholom ľadovca nesprávnej zahraničnej politiky Američanov v rôznych častiach sveta,” dodal Čarnogurský. Ten prišiel dnes podporiť svojich bývalých kolegov z KDH. Podľa neho na tlačovú besedu prišiel, lebo sa s KDS zhoduje v názore na situáciu v Zakaukazku. Členom KDH naďalej zostáva.
Samson: KDS sa snaží vyhlásením o Gruzínsku o svoje zviditeľnenie
Iniciatíve Konzervatívnych demokratov Slovenska (KDS) na podanie návrhu vyhlásenia do Národnej rady SR k situácii v Zakaukazsku politológ Ivo Samson úspech neveští. Pre TASR dnes uviedol, že poslanci by tento krok mohli hodnotiť ako snahu o zviditeľnenie sa.
"Nemyslím si, že by parlament zaujal jednoznačné stanovisko, ako to bolo v prípade genocídy Arménov alebo nezávislosti Kosova," zdôraznil. Pripustil tiež možnosť, že v parlamente prebiehajú zákulisné boje alebo lobistické ťahy.
KDS sa podľa neho ako strana, ktorá sa uchádza o priazeň voličov, snaží upozorniť na to, že Gruzínsko má aj svoj podstatný diel viny na konflikte, ktorý sa odohral s Ruskom. Zároveň spomenul, že názory členov strany sa veľmi neodlišujú od pozície KDH voči NATO, ktoré bolo vždy ambivalentné.
Názor Jána Čarnogurského, ktorý považuje konflikt okolo Južného Osetska za vrchol nesprávnej zahraničnej politiky Ameriky, Samson vníma ako "odvážny". "Obviňovať iba USA alebo Gruzínsko je dosť odvážne, pretože Kaukaz je niečo, čo je pre nás dosť neprehľadné a tieto vzájomné konflikty sú tam viditeľné už niekoľko rokov," ozrejmil.
Každé leto tam dochádza k prestrelkám a napätiam medzi Južným Osetskom a Gruzínskom, no v tomto prípade gruzínska strana neudržala svoje emócie na uzde a zaútočila na Osetsko, myslí si. Obviňovanie jedného aktéra, ktorý je navyše vonkajší, je podľa politológa neadekvátne aj preto, že hlavnými a vnútornými aktérmi sporu sú Gruzínsko, Južné Osetsko, Abcházsko a Kremeľ.
"Ak mám použiť vyjadrenie známeho ruského ochrancu ľudských práv Sergeja Kovaľova, v tejto oblasti existujú štyria darebáci - jedným je Gruzínsko, jedným je mafia, ktorá vládne v Južnom Osetsku, ďalším je Abcházsko a jeho mafia, ktorá nedovoľuje návrat 200-tisíc gruzínskych utečencov a tým štvrtým a najväčším je Kremeľ," uzavrel. Postup USA a NATO v prípade zamietnutia vstupu Gruzínska do aliancie však považuje za správny.
Rusko podľa NATO porušuje medzinárodné právo
Severoatlantická aliancia vo štvrtok vytvorila komisiu pre vzťahy s Gruzínskom, čím začala oficiálny proces vstupu Tbilisi do NATO. Potvrdil to britský minister zahraničných vecí David Miliband. Podľa neho NATO prakticky ponúklo úzku spoluprácu s gruzínskou vládou a armádou. Gruzínsko sa tak približuje členstvu v aliancii aj napriek tomu, že na aprílovom summite v Bukurešti nezískalo oficiálny štatút kandidáta.
Ministri NATO v utorok obvinili Rusko, že porušilo medzinárodné právo v prípade vojenského konfliktu na Kaukaze. Gruzínsku zároveň vyjadrili podporu nezávislosti, zvrchovanosti a územnej celistvosti krajiny. Rusko vo štvrtok podľa hovorkyne NATO Carmen Romerovej prerušilo vojenskú spoluprácu so Severoatlantickou alianciou.
Američania trvajú na tom, aby sa ruské jednotky stiahli a ukončili obliehanie Gruzínska. Prezident Spojených štátov amerických George Bush vo štvrtkovom telefonickom rozhovore povedal gruzínskemu prezidentovi Michailovi Saakašvilimu, že požaduje okamžité ukončenie ruského "obliehania" tejto bývalej sovietskej republiky.
NATO je medzinárodnou vojenskou organizáciou, ktorá vznikla v roku 1949. Jej členmi je 26 krajín. Aliancia sa má najbližšie rozšíriť o dva štáty Albánsko a Chorvátsko, ktoré dostali pozvánku na vstup na aprílovom summite v Bukurešti.