Konštatovala to ortopedička Dagmar Rusnáková zo súkromnej ambulancie v Košiciach. Ako pre TASR uviedla, aktovky sú čoraz ťažšie a niektoré deti to horšie zvládajú. Upozornila, že nosenie školskej tašky je najmä o fyzickej kondícii, ktorú majú dnešní školáci vysedávajúci pred počítačmi a televízormi slabú.
Rodičia mnohokrát chcú svojim ratolestiam pomôcť ich nosením či vozením do školy na autách. "Ale práve takto im neumožňujú, aby viac posilňovali chrbát," upozorňuje.
Stáva sa, že k lekárovi prichádzajú už sedem- až osemročné deti s blokmi krčnej a hrudnej chrbtice, informovala ďalej ortopedička, čo je podľa nej dosť zarážajúce. V minulosti k takýmto prípadom tak často nedochádzalo. "Také množstvo detí s chybným držaním tela, ako je za posledných 5-10 rokov, v minulosti nebolo," zhodnotila pre TASR.
Súčasné deti nemajú podľa odborníčky dobrú svalovú silu a kondíciu na to, aby zvládali záťaže či prenos bremien. "Deti nevládzu," konštatuje ortopedička, ktorá sa stretáva aj s mnohými prípadmi, keď školáci odmietajú cvičiť na telesnej výchove. "Keď sa aj rozprávam s učiteľmi základných škôl, tie deti si presadzujú svoje, mnohé radšej sedia na lavičkách a necvičia. Sú pohodlné a uprednostňujú tráviť voľný čas pred počítačom či televízorom pred pohybom vonku," povedala pre TASR. Z jej skúseností vyplýva, že školopovinní chcú byť oslobodení od telocviku často bez závažnejšieho dôvodu a chcú zneužiť zdravotníctvo na to, aby nemuseli na telesnej výchove cvičiť vôbec.
Liekom na slabú kondíciu má byť podľa ortopedičky Dagmar Rusnákovej práve pohyb. Rozhodne je potrebné deti motivovať do akejkoľvek pohybovej aktivity, do športu, tanca, chôdze," tvrdí. Odporúča tiež víkendové rodinné výlety či turistiku, aby sa dievčatá a chlapci hýbali už od detstva. "Bicykel je dobrá možnosť, rôzne behy, preliezky, korčuľovanie, plávanie, lyžovanie," radí na zlepšenie detskej kondície ortopedička s 26-ročnou praxou.