Leopoldov 23. augusta (TASR) - Položením kvetinových vencov k pamätnej tabuli na bráne leopoldovskej väznice dnes vzdali hold obetiam totalitného režimu účastníci pietneho zhromaždenia. Nechýbali medzi nimi vence od prezidenta republiky, Ministerstva spravodlivosti SR, Konfederácie politických väzňov Slovenskej i Českej republiky, Zboru väzenskej a justičnej stráže či mesta Leopoldov.
Bývalí väzni, nespravodlivo a protiprávne väznení komunistickým režimom, spomínali na minulosť a vyjadrili presvedčenie, že podobné udalosti sa už nikdy nezopakujú. Do Leopoldova dnes pricestovali ľudia z rôznych kútov Slovenska i z Českej republiky. Mnohí z nich strávili za múrmi leopoldovskej väznice niekoľko rokov. Podľa slov podpredsedu Zväzu protikomunistického odboja Antona Malackého bolo v rokoch 1948 až 1989 uväznených vo všetkých väzniciach na území terajšej Slovenskej a Českej republiky vyše 450.000 politických väzňov.
Na Slovensku bolo po roku 1989 rehabilitovaných približne 70.000 ľudí, z ktorých dnes žije zhruba 3000. "Ja som bol ako 19-ročný odsúdený za velezradu na osem rokov väzenia. Návrh prokuratúry bol však trest smrti. Sedel som v samoväzbe, po odsúdení ma premiestnili do Ilavy a následne na Jáchymovské doly," spomína Malacký. Dodnes presne nevie, koľko ľudí bolo väznených v Leopoldove. "To bolo vždy tajné. Keď nás sem doviezli, mali sme tmavé okuliare, zaviazané oči. Dali nás do samoväzieb a už sme nič nevideli. Až po roku, dvoch, nás súd odsúdil. Potom sme boli premiestnení najčastejšie do Jáchymova, ale aj iných väzníc. V Leopoldove nás mučili, mnohí podľahli útrapám i neľudským podmienkam väzby," opisuje svoje zážitky Malacký.
svl