Banská Bystrica 24. augusta (TASR) Zbierka tzv. Fruniho fajok aj napriek tomu, že prednosta Obvodného úradu v Košiciach Milan Géci na ne vyhlásil osobitné ponukové konanie, nemusí skončiť ich predajom do súkromných zbierok. Až 80 fajok v 16 súpravách, ktoré okrem iného po rozhodnutí Špeciálneho súdu prepadli v prospech štátu, by totiž mohlo pripadnúť Stredoslovenskému múzeu v Banskej Bystrici a rozšíriť tak jeho zbierkový fond.
Ako pre TASR povedal minister spravodlivosti SR Štefan Harabin, v najbližších dňoch dá pokyn na vytvorenie právnej analýzy, ktorá by určila, akým spôsobom je možné s týmto konkrétnym majetkom v hodnote približne 450.000 Sk (14.937 eur) nakladať.
"Osobne, pokiaľ tam bude nejaká právna možnosť, budem len rád, keby sa taká vec dostala do dispozície múzea. Veď to je v podstate vec, ktorá by potom slúžila všetkým občanom Slovenskej republiky. Z môjho pohľadu tento záujem múzea vidím pozitívne. Pokiaľ je tu právna možnosť, rozhodne by som bol za to," uviedol minister.
Historik Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici Filip Glocko pre TASR potvrdil, že múzeum prejavilo záujem o tieto fajky, ktoré by mohli obohatiť zbierky múzea.
"Telefonoval som osobne s prednostom košického obvodného úradu Milanom Gécim a vyjadril som náš záujem o tieto artefakty, ktoré sú teraz v majetku štátu. My v súčasnosti spravujeme vo svojom fonde 158 fajok z rôznych materiálov. Naša zbierka obsahuje tiež cigáršpice, trúbeľky - pipasáre, aj fajkové komponenty ako škrabáky, nožnice, sekáče a rezačky tabaku, fajčiarske súpravy, popolníky a zapaľovače. Najstaršie vystavené fajky pochádzajú zo 17. storočia od holandských fajkárov," konštatoval Glocko, pričom zdôraznil, že zhodou okolností je v Thurzovom dome Stredoslovenského múzea v týchto dňoch inštalovaná aj výstava vyše 440 fajok z depozitu múzea a od zberateľov s názvom Za vôňou tabaku. Fajky sú z rôznych materiálov, proveniencií a období a expozícia tam bude inštalovaná do 28. septembra.
Slovenské fajky "zapekačky" mali v minulosti vynikajúcu povesť i vo svete. Organizátori výstavy chcú nadviazať na výzvu uznávaného historika a archeológa Andreja Kmeťa, ktorý svojho času vyhlásil, že tzv. zapekačky sú slovenským vynálezom hodným zápisu do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
UPOZORNENIE:
TASR ponúka k správe zvukový záznam.