Súd sa preto obrátil na Ústavný súd, ktorý žiada, aby časti zákona vyhlásil za protiústavné. Vyplýva to z podania, ktoré zverejnili na internetovej stránke Ústavného súdu.
Podľa súčasného zákona vojaci profesionálnej armády, ktorých je približne 15.000, nesmú byť členmi politickej strany a politického hnutia, nemôžu sa ani aktívne zúčastňovať politických mítingov. Takýto zákon však podľa vojenského súdu porušuje ustanovenia ústavy, ktorá zaručuje právo zakladať a združovať sa v politických stranách či hnutiach.
Vojenský súd sa na Ústavný súd obrátil v súvislosti s prípadom profesionálneho vojaka, ktorého pre členstvo v Slovenskej národnej strane prepustili v roku 2005 z armády. Vojak do strany podľa vojenského prokurátora vstúpil preto, aby dosiahol prepustenie z armády. Za tento úmysel ho vojenský súd v Prešove aj odsúdil, trenčiansky súd však rozsudok zrušil a stíhanie vojaka prerušil.
Absolútny zákaz členstva profesionálnych vojakov v politických stranách podľa vojenského súdu prekročil možnosti ústavy. Tá totiž dovoľuje členstvo vojakov v stranách obmedziť, podľa podania by to však nemalo znamenať úplný zákaz politickej príslušnosti vojakov.
Podanie Vyššieho vojenského súdu v Trenčíne doručili na Ústavný súd dnes. Súd bude najprv rozhodovať, či sa podaním bude vôbec zaoberať.