Bratislava 25. augusta (TASR) - V súvislosti s pripravovanými zmenami niektorých sociálnych zákonov verejný ochranca práv Pavel Kandráč opätovne upozorňuje predkladateľa, ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, na potrebu vytvoriť osobitnú nezávislú inštitúciu, ktorá by posudzovala zdravotný stav občanov a tak vykonávala posudkovú činnosť komplexne, či už pre posúdenie nároku na dôchodok alebo pre posúdenie iných nárokov v oblasti sociálnej pomoci. TASR o tom dnes informovala asistentka pre styk s médiami Kancelárie verejného ochrancu práv Zuzana Štukovská.
"K tomuto záveru verejný ochranca práv dospel na základe podnetov viacerých občanov, ktorí z hľadiska objektívnosti nepovažujú za správne, aby ich zdravotný stav posudzovali tí istí zamestnanci, ktorí zároveň rozhodujú o ich nárokoch na jednotlivé dávky," vysvetlila Štukovská.
Ako ďalej uviedla, v súčasnosti občania nerozlišujú medzi posudzovaním zdravotného stavu na účely invalidity, teda percentuálnym vyjadrením miery poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť, a posudzovaním zdravotného stavu na účely priznania ťažkého zdravotného postihnutia, percentuálnym vyjadrením miery funkčnej poruchy, ktoré vykonávajú dve rôzne pracoviská Sociálna poisťovňa a úrady práce, sociálnych vecí a rodiny.
Podľa Zuzany Štukovskej ich rozdielne výsledky, napriek tomu, že môžu byť dôvodné, pretože ide o dve rôzne veci, vnímajú ako "znevýhodnenie", respektíve "zlé posúdenie".
"Vytvorenie osobitnej nezávislej inštitúcie na posudzovanie zdravotného stavu občanov, tak ako to navrhuje verejný ochranca práv, by prispelo k upevneniu dôvery ľudí, ktorí sa ocitnú v zložitých životných situáciách, v objektívnosť posudzovania ich nárokov v sociálnej oblasti," uzavrela.