Trenčín 26. augusta (TASR) - Na odstraňovaní škôd po ničivej búrke v Trenčianskom kraji sa naďalej pracuje. Presná výška škôd zatiaľ nie je známa. Mimoriadna situácia trvá naďalej už iba v Trenčíne. Štrnásť obcí z Trenčianskeho a Ilavského okresu, v ktorých ju vyhlásili 16. augusta ráno, ju už odvolalo.
Ako dnes pre TASR uviedol starosta pravdepodobne najviac poškodenej obce Zamarovce Ján Plško, odstraňovanie škôd v obci potrvá ešte dlhší čas. "Vo vlastných objektoch robia ľudia individuálne, čo sa týka obecného majetku najväčšie škody boli na cintoríne. Išlo o padnuté stromy, ktoré sa nám podarilo odstrániť vďaka horolezcom," uviedol. Zdôraznil však, že oprava náhrobných kameňov a hrobov potrvá ešte oveľa dlhšie. "To nie je vec, ktorá by sa dala spraviť z večera do rána," povedal.
Obec sa už pustila aj do generálnej opravy strechy na materskej škole, ktorú tiež poškodila ničivá smršť. Na Ostrove je zatiaľ iba spriechodnená cesta. "Čakáme na pilčícke kapacity, aby sa dali dreviny porezať a odstrániť," uviedol Plško. Problém podľa neho vzniká aj s drevom. "Je ho toľko, že sa nedá naraz spracovať a určite to nebude otázka jedného mesiaca. Ak to dáme dohromady do konca roka, tak budeme šťastní," povedal pre TASR.
Škoda v obci dosiahla podľa posledného vyčíslenia sedem miliónov Sk (232.357 eur). O konečnú sumu ale ešte podľa starostu nejde. Situáciu obec zatiaľ rieši čiastočne povoleným rámcovým úverom, časť vynaložených prostriedkov má z vlastných zdrojov a pripravujú sa materiály na požiadanie vlády SR o refundáciu odstránenia následkov. Vzhľadom na pretrvávajúce následky veternej smršte je v Trenčíne ešte stále vyhlásená mimoriadna situácia. Podľa Jany Markovej z kancelárie trenčianskeho primátora bude trvať minimálne do najbližšieho zasadnutia Krízového štábu mesta Trenčín, ktorý opäť zasadne vo štvrtok 28. augusta.
"Škody na mestskom majetku sa priebežne vyčísľujú. Momentálne sa pracuje na odstraňovaní následkov veternej smršte všetkými dostupnými prostriedkami a silami na najkritickejších miestach," zdôraznila Marková.
Podľa prednostu Obvodného úradu v Trenčíne Miroslava Lašša by sa poškodené obce nemali vo vyčísľovaní škôd unáhliť. "Treba rozlíšiť, čo bola škoda na súkromnom majetku, čo bola škoda na obecnom majetku a čo môže štát podľa zákona odškodniť," uviedol. Ako pokračoval, presné vyčíslenie škôd by malo byť známe do mesiaca.