Bratislava 27. augusta (TASR) - Podľa platnej legislatívy môže samospráva prihlásiť občana na trvalý pobyt aj v nebytovom priestore, ako je apartmán, hotel či ubytovňa, ktoré sú určené na čiastočné bývanie. V minulosti to zákon neumožňoval.
Ako pre TASR uviedol hovorca bratislavskej mestskej časti Petržalka Ľubomír Andrassy, dnes dáva zákon možnosť miestnej samospráve prihlásiť občana na trvalý pobyt aj keď nebýva v bytovom, ale v nebytovom priestore, súhlasiť s tým však musí jeho majiteľ. Informácie o trvalom pobyte sú aj na internetovej stránke mestskej časti. Podľa Andrassyho chce samospráva takto zvýšiť právne povedomie obyvateľov.
V súvislosti s ateliérom však uviedol, že je určený len na pracovné aktivity, zákon nezaradil takúto formu bývania do nebytových priestorov. "Tí, ktorí si kúpia nehnuteľnosť označenú ako ateliér, môžu mať vážny problém pri nahlásení sa do týchto priestorov na trvalý pobyt. Preto budú musieť mať trvalý pobyt niekde inde," konštatoval.
Trvalý pobyt občana je pre petržalskú samosprávu dôležitý v súvislosti s podielovými daňami. Ak občan býva v Petržalke na prechodne alebo v podnájme a má trvalý pobyt inde, samospráva nedostáva na takéhoto občana podielové dane. Napríklad náklady na odvoz odpadu či s čistením verejných priestorov a podobne potom znášajú formou podielových daní tí, ktorí v Petržalke trvalo bývajú alebo majú trvalý pobyt v Bratislave ako takej, vysvetlil.
V Petržalke má v súčasnosti približne 115.000 ľudí trvalý pobyt, 30.000 prechodný a 30.000 až 35.000 obyvateľov nepatrí ani do jednej z týchto kategórií, uzavrel Andrassy.