Vysoké Tatry. Vyššiemu zapojeniu obyvateľov Slovenska do separovaného zberu odpadu bráni slabá finančná motivácia, vysoké náklady na zavedenie separovania, jeho anonymita, ale aj nízke environmentálne vedomie.
"Z celkového počtu viac ako 2900 miest a obcí na Slovensku zatiaľ 350 neseparuje odpad. Dôvody sú rôzne. Jedným z nich je malé zoskúpenie obyvateľov v niektorých obciach, druhým existencia niekoľkých desiatok obcí, kde žijú obyvatelia, ktorých právne a kultúrne vedomie nie je na takej úrovni, aby ich nútilo separovať. Toto sú otázky, ktorým sa v budúcnosti chceme venovať a formou osvety pôsobiť na ľudí, aby sa aj tieto obce zapojili po roku 2010 do separovaného zberu," povedal pre TASR predseda Správnej rady Recyklačného fondu Juraj Dlhopolček.
V tejto súvislosti spomenul zámer zapojiť dlhodobo nezamestnaných Rómov do zberu a triedenia odpadu v obci Veľká Lomnica v okrese Kežmarok. Zatiaľ ide o myšlienku, ktorej realizáciu chce Recyklačný fond finančne podporiť.
Dlhopolček spresnil, že za viac ako šesť rokov fond schválil projekty za takmer 3,3 miliardy korún (109.539.930 eur). Vyhovel vyše 7000 žiadostiam podnikateľov a obcí o finančné prostriedky. V tomto roku schválil dotácie zatiaľ pre 50 projektov v celkovej výške takmer 518 mil. Sk (17.194.449 eur). S príspevkom fondu bolo doposiaľ vytvorených 930 nových pracovných miest.