Bratislava 28. augusta (TASR) - Od 1. septembra budú účinné nové opatrenia v boji proti legalizácii príjmov z trestnej činnosti. Upravuje ich nový zákon o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a financovaním terorizmu.
Zákon preberá smernice Európskej únie (EÚ) o predchádzaní využívania finančného systému na účely prania špinavých peňazí a financovania terorizmu. Je aj reakciou na výsledky hodnotenia výborom Rady Európy MONEYVAL, ktorý konštatoval absenciu viacerých inštitútov zameraných na prevenciu prania špinavých peňazí a financovania terorizmu. Zákon uvádza demonštratívny výpočet neobvyklých obchodných operácií, ktoré sa v praxi vyskytujú najčastejšie. Ich potreba vyplynula zo záverov hodnotenia výborom RE aj z aplikačnej praxe.
V záujme zefektívnenia opatrení na predchádzanie financovania terorizmu zákon venuje pozornosť aj kontrole neziskových organizácií. Má zabrániť zneužívaniu finančných prevodov na financovanie terorizmu a tiež tomu, aby subjekty, ktoré sú v spojitosti s teroristickými organizáciami, zastierali svoju činnosť vydávaním sa za neziskové organizácie. Finančnú spravodajskú jednotku zákon oprávňuje vykonať kontrolu v nadácii za účelom overenia pravdivosti a správnosti údajov a tiež identifikácie konečného užívateľa výhod.
Zákon vymedzuje sankcie, aby boli účinné, primerané a efektívne. Vzhľadom na to, že podnikanie v SR je otvorené aj zahraničným spoločnostiam, maximálna výška sankcií sa oproti doterajším dvom (66.388 eur) až štyrom (132.776 eur) miliónom Sk zvýši až do piatich miliónov Sk (165.970 eur). Novinkou v zákone je pojem "politicky exponovaná osoba", ktorý preberá zo Smerníc EÚ o predchádzaní využívania finančného systému na účely prania špinavých peňazí a financovania terorizmu. Ide o osoby, ktorým sú zverené významné verejné funkcie celoštátneho alebo medzinárodného významu (napr. hlava štátu, minister, štátny tajomník, sudca Najvyššieho súdu či veľvyslanec) a nemajú pobyt na území SR. V záujme predchádzania možnému praniu špinavých peňazí zákon definuje povinnosť uplatňovať pri takýchto osobách povinnú zvýšenú starostlivosť.
Informácie pre TASR dnes poskytla Natália Hattalová z Ministerstva vnútra SR.