Trnava 29. augusta (TASR) Andrej Benka-Rybár, Mikuláš Čordáš, Karol Fraňo a ďalšie mená účastníkov protifašistického odboja Trnavského kraja možno nájsť v novej publikácii Bojovali za slobodu vlasti. Vychádza v čase osláv 64. výročia Slovenského národného povstania a približuje osudy ľudí, ktorí neváhali vložiť svoje sily, um i život za slobodu svojej krajiny. Autorom publikácie je riaditeľ Vojenského archívu v Trnave Jozef Petráš.
Musel som prejsť so spolupracovníkmi Danielou Nemčekovou a Ivanom Michaličkom tisíce záznamov, kým sme zostavili celok," povedal Petráš pre TASR. Podľa jeho slov bola pomerne ťažká úloha vyselektovať z množstva mien tie najdôležitejšie. Do prvej časti, pretože autori uvažujú už nad pokračovaním, sú abecedne zoradení napríklad veliteľ piešťanských letcov v SNP Ivan Haluzický, veliteľ povstaleckého letiska Tri duby Belo Kubica, vojenský prokurátor Anton Rašla či už spomenutí velitelia Trnavskej posádky Benka-Rybár a Fraňo, pod ktorých vedením sa posádka ako celok jediná pripojila k SNP. Svoje miesto našli aj veliteľ spojovacieho vojska 1. čs. armády na Slovensku Jozef Marko, člen misie na Balkáne lekár Eugen Reichenthal, zástupca veliteľa 2. československej paradesantnej brigády v ZSSR Dezider Kišš-Kalina či padlí letci v bojoch o Biskajský záliv Jozef Halada a v bojoch o Dunkerque Abraham Hanzel. Osud sa s prevažnou väčšinou z nich vôbec nemaznal," uviedol Jozef Petráš. Dodal, že by bol rád, aby najmä mladá generácia vedela, po kom sú pomenované ulice v mestách regiónu. Publikácia, ktorú vydal Trnavský samosprávny kraj, je preto prednostne určená do knižníc a školských zariadení.
Zo západoslovenského regiónu sa podľa Petráša na odpor proti fašizmu postavilo asi 3500 príslušníkov Trnavskej posádky, ktorá odišla na povstalecké územie. Tento čin pripomína pomník stojaci pred budovou Vojenského archívu, ktorý sídli v bývalých priestoroch vojenskej posádky na dnešnom Univerzitnom námestí v Trnave. K Trnavčanom sa pridali piešťanskí letci, ktorí z motorizovaného pluku vytvorili prápor Haluzický. Ako príslušníci 1. čs. armády sa na Slovensku zapojili do bojov v oblasti Hronský Beňadik, Zlaté Moravce, Píla, Horné a Dolné Hámre, Nová Baňa, Žarnovica a Kremnica. Popri nich ďalší bojovali na iných frontoch, aj na Strednom Východe, v Severnej Afrike, Španielsku, Francúzsku či vo Veľkej Británii.
Vo Vojenskom archíve sú uložené spisy vojakov rôznych funkcií a hodností, v ktorých sú zaznamenané osudy ľudí a ich konkrétny podiel na oslobodzovaní vlasti," uviedol Petráš. Poznatky zhŕňal autorský tím aj z Vojenského historického archívu v Bratislave a Ústredného vojenského archívu v Prahe. Priamych účastníkov je čoraz menej, z Trnavskej posádky vieme o 26," dodal Petráš, podľa ktorého je zaznamenanie ich činov povinnosťou pre súčasnú i budúce generácie.