Bratislava 29. augusta (TASR) - Slovenské národné povstanie (SNP) rozhodne bolo vystúpením proti slovenskej štátnosti, ktorú reprezentovala vtedajšia Slovenská republika. V reakcii na názor prvej podpredsedníčky SNS Anny Belousovovej, podľa ktorej povstanie nesmerovalo proti slovenskej štátnosti, ale proti nemeckému fašizmu, to pre TASR povedala historička práva Katarína Zavacká.
"Na každom plote bolo napísané 'Československo'. Ľudia mali množstvo československých vlajok, keď si pozriete dobové žurnály, vidíte, že ich bolo veľmi veľa," vysvetľuje. Slováci, ktorí povstali chceli podľa nej návrat demokratickej Československej republiky a preto logicky bojovali aj proti Slovenskému štátu. "Viete, ako po vojne vítali Eduarda Beneša, keď išiel po Slovensku?," uzatvára.
Zavacká nie je presvedčená ani o tom, že jedným zo špičkových lídrov SNP bol Gustáv Husák, ako na oslavách 64. výročia SNP uviedol predseda vlády Robert Fico. "Ak by Ján Ursíny vedel, čo je Husák zač, nikdy si s ním za stôl nesadne," komentovala Vianočnú dohodu z roku 1943 medzi občianskymi a ľavicovými príslušníkmi odboja.
Tak Ursíny, ako aj Husák boli počas povstania členmi Slovenskej národnej rady (SNR), podľa Zavackej to však samo osebe neznamená, že Gustáv Husák bol jedným zo špičkových lídrov SNP. "Kľúčovú úlohu v Povstaní zohrala armáda, to si jednoducho vyžaduje jednotné velenie. Slovenská národná rada bola výkonný, nie riadiaci orgán SNP. Vždy bola armáda a až potom bola SNR," poznamenala.