Na druhej strane upozorňuje na nevýhodnú legislatívu, ktorá by mohla takéto ambície brzdiť. "Na základe zákona by mali vzniknúť podmienky na využívanie daňových stimulov pre zamestnávateľov," uviedol vo vyhlásení pre médiá prezident ZCHFP Roman Karlubík, ktoré poskytol agentúre SITA.
Podľa ZCHFP by vzdelávacie programy mali kopírovať reálne potreby trhu, až na úroveň rozvojových potrieb jednotlivých regiónov, či konkrétnych podnikov. Zväz vidí zákon aj ako cestu k odstráneniu súčasnej živelnosti a podnetu na systémový personálny rozvoj firiem. Podmienkou sú jednotné pravidlá na daňové zohľadnenie nákladov, ktoré vynaložia zamestnávatelia na odborné vzdelávanie. "Pri vybavení a modernizácii technickej a technologickej základne pracovísk odborného výcviku na úroveň súčasných potrieb, pôjde v rámci Slovenska o stovky miliónov až miliardy korún (milióny až desiatky miliónov eur)," tvrdí Karlubík.
Slovenské chemické firmy trápi nedostatok kvalifikovaných zamestnancov, aj keď podľa nich narastá počet zahraničných investorov so stabilným finančným zázemím. "Skončilo sa obdobie reštrukturalizácie, sme svedkami výrazného hospodárskeho rastu a rozvoja. Naše spoločnosti však zrazu cítia nedostatok mladých kvalifikovaných ľudí," uvádza ďalej Karlubík. ZCHFP už v tejto oblasti spolupracuje s akademickou obcou.
ZCHFP eviduje 52 riadnych členov. V celom chemickom a farmaceutickom priemysle na Slovensku v súčasnosti podniká viac ako 170 subjektov, každý s najmenej dvadsiatimi pracovníkmi. Odvetvie chémie a farmácie zamestnáva na Slovensku viac ako 30 000 pracovníkov.