Bratislava 30. augusta (TASR) - Od začiatku roka poskytla Slovenská republika humanitárnu pomoc šiestim krajinám. Boli to Kirgizsko, Čína, Moldavsko, Ukrajina, Rumunsko a najnovšie Gruzínsko. Najbližšie by mala pomoc za dva milióny Sk (66.388 eur) smerovať do Južného Osetska.
O poskytnutí humanitárnej pomoci rozhoduje Ministerstvo zahraničných vecí SR. Financuje sa z vyčlenených prostriedkov štátneho rozpočtu a prípadne aj z rezervy vlády SR. Materiálne zabezpečenie pre obyvateľov postihnutých krajín sa skladuje aj v Humanitárnej základni Ministerstva vnútra SR v Limbachu. Ďalšie dva sklady sú v Rišňovciach pri Nitre a Malom Šariši pri Prešove.
Humanitárna základňa Limbach je organickou súčasťou Sekcie krízového manažmentu a Civilnej ochrany MV SR. Bola zriadená v roku 2003 na uskladňovanie, ošetrovanie a zhromažďovanie materiálu pre humanitárne účely. Ako pre TASR uviedol riaditeľ odboru správy materiálu CO a humanitárnej pomoci Milan Komžík, skladujú tu základné komodity pre núdzové poľné ubytovanie, stravovacie zariadenia, oblečenie a tiež techniku, ako sú vodné čerpadlá, vysúšače alebo agregáty na výrobu elektrickej energie.
Sú tu pripravené stany so zatepľovacími vložkami, kachle, ležadlá, poľné kuchyne, varnice i jedálenský riad a oblečenie, doslova od ponožiek a spodnej bielizne cez topánky až po bundy, čiapky či nepremokavé plášte. "Postihnuté krajiny nezriedka žiadajú aj lieky a iný špecifický materiál, ktorý však vyvážame len v spolupráci so Štátnymi hmotnými rezervami," dodal Komžík.
SR je súčasťou medzinárodného mechanizmu na poskytovanie humanitárnej pomoci. Medzinárodnými zmluvami sa zaviazala poskytovať pomoc v zahraničí pri živelných katastrofách, priemyselných haváriách a v oblastiach, v ktorých bolo dákym spôsobom postihnuté civilné obyvateľstvo. Najčastejšie ide o pomoc pri odstraňovaní následkov katastrofálnych povodní.
"Humanitárna pomoc sa nikomu nevnucuje. Odvíja sa od žiadosti krajiny, kde vznikla humanitárna kríza. Žiadosť je špecifikovaná na vyžiadané potreby a v SR vyhodnocujeme, či máme žiadaný materiál k dispozícii a sme schopní ho do krajiny včas dopraviť. Preprava humanitárnej pomoci býva špecifická podľa dostupnosti krajiny. Je často finančne náročná, a preto nezriedka býva medzinárodne koordinovaná Monitorovacím informačným centrom v Bruseli. Potom je humanitárna pomoc z viacerých krajín dopravená vybraným štátom, ktorý ma k dispozícii vhodné prepravné kapacity. Napríklad nedávnu medzinárodnú pomoc Gruzínsku, na ktorej sa SR finančne podieľala sumou 5,6 milióna Sk (185.886 eur), letecky dopravilo Francúzsko," dodal Komžík.
"Materiálnu pomoc zo Slovenska tvorí výlučne nepoužitý tovar. Neposielame žiadne použité veci, ako povedzme z občianskych charitatívnych zbierok. Sú buď novo zakúpené, alebo môžu byť aj staršie, uložené vo vojenských skladoch, respektíve uvoľnené z mobilizačných zásob. Musia však spĺňať všetky nároky na funkčnú kvalitu a okamžitú upotrebiteľnosť. Nie sú to žiadne lacné veci. Napríklad jeden stan s kompletným ubytovacím vybavením pre 10 ľudí stojí 350.000 Sk (11.618 eur)," doplnil Komžík.