OČOVÁ. Stovky divákov na víkendovom Slovak Air Feste v Očovej pozerali s údivom k oblohe, keď vzlietol majster sveta v leteckej akrobacii Zoltán Veres. Pri niektorých akrobatických kúskoch sa na letisku ozývali striedavo obdivné vzdychy a potlesk.
Aj napriek silnému vetru maďarské svetové eso predvádzalo šou na hraniciach ľudských možností. Bočné prelety len niekoľko metrov nad zemou, pády strmhlav striedali chvíle, keď sa Veres so svojím lietadlom stratil za stromami a zrazu sa objavil tesne nad ich vrcholcami. Komentátor pri niektorých piruetách oznamoval, že preťaženie v kabíne dosiahlo 8 až 9G.
Silný nárazový vietor výrazne ovplyvňoval výkony pilotov. Veres po svojej šou vyhlásil, že počasie bolo dosť premenlivé a lietalo sa ťažko. Pilot tvrdí, že lietal tak nízko nad zemou, ako mu to počasie dovolilo.
„Cítil som turbulencie a nárazový vietor. Bolo to ťažšie ako obvykle. Vždy rešpektujem svoje vlastné možnosti," povedal skromne majster sveta po vystúpení.
Svetovú premiéru mala v Očovej aj replika lietadla Bleriot, na ktorom lietal aj M. R. Štefánik. Predstavili ju piloti z českého Lietajúceho cirkusu Martina Kindernaya. Zmenšená replika váži približne 300 kilogramov a stavali ju dva roky. Bleriot zmenšili o desať percent.
„Bleriot je spojený s vývojom československého letectva. Bolo to jedno z prvých lietadiel, na ktorom lietali priekopníci nášho letectva. Staviame ho pre prelet cez kanál La Manche. Na budúci rok uplynie 100 rokov od vtedy, keď slávny letec Louis Bleriot preletel z Francúzska do Anglicka," povedal Martin Kindernay.
V Očovej malo svetovú premiéru aj jedno z najslávnejších lietadiel Prvej svetovej vojny britské lietadlo Sopwith Camel F1.
Lietajúci cirkus Martina Kindernaya požičal a vyrobil repliky lietadiel aj pre film Červený barón o najúspešnejšom vojnovom pilotovi prvej svetovej vojny Manfredovi von Richthofenovi, prezývanom Červený barón. Richthofena zastrelili pri nízkom prelete austrálski pešiaci v apríli 1918.
Slovak Air Fest v Očovej označujú organizátori za najväčšiu leteckú šou od roku 2004 na Slovensku. Prvý letecký deň zorganizovali na letisku v Očovej už v roku 1953. Zúčastnilo sa na ňom 15 lietadiel.

Beata
Balogová
