Likavka 30. augusta (TASR) Stredoveké dobýjanie hradu Likava v Likavke pri Ružomberku bolo súčasťou dnešných hradných slávností. Predstavilo sa tam približne 80 členov skupín historického šermu z rôznych kútov Slovenska, napríklad zo Žiliny, Popradu, Košíc. Nechýbali ani ukážky dobových remesiel, drotárstva, medovnikárstva, rezbárstva.
Likavské panské sídlo dal zbúrať pred 301 rokmi vodca povstalcov František Rákoczi II. Od tých čias zostali z neho len ruiny. Podľa slov organizátorky dnešného druhého ročníka likavských slávností Martiny Halamovej snažili sa priblížiť život na hrade, ale aj jeho dobýjanie. "Pre návštevníkov sme pripravili ukážky lukostreľby, šermiarske súboje. Nechýbalo ani upálenie bosorky či predstavenie keltskej kultúry," povedala Halamová. Dodala, že podobné podujatie by chceli organizovať každoročne.
Hrad Likava je najväčšie stredoveké sídlo v regióne Liptova. Postavili ho v roku 1315, keď Liptov patril do veľkej Zvolenskej župy, ktorú spravovali z Pustého hradu pri Zvolene. Mal strážiť priechod cez Váh pri Ružomberku a významnú cestu z Považia na Oravu a do Poľska. Dal ho vybudovať pravdepodobne zvolenský župan, magister Donč. V rokoch 1431 až 1434 bol v rukách husitov, od 1435 ho vlastnili Hunyadyovci.
Hrad bol začiatkom 18. storočia dejiskom bojov stavovských povstaní medzi rákocziovskými a cisárskymi vojskami, ktoré ho na jeseň 1707 dobyli a na rozkaz Františka Rakócziho II. zničili. Časť múrov v druhej polovici 20. storočia zakonzervovali. V jeho zrekonštruovanej veži je expozícia o histórii hradu, ktorú spravuje Liptovské múzeum v Ružomberku.